Loading...

وبلاگ

جاذبه های گردشگری چابهار بندر همیشه بهار در جنوب شرقی ایران

جاذبه های گردشگری چابهار بندر همیشه بهار در جنوب شرقی ایران

جاذبه های گردشگری چابهار بندر همیشه بهار

تنها شهر بندری کشور که پس از آن می توانید نمای اقیانوس را ببینید و در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته، شهر چابهار می‌باشد. شهر ساحلی چابهار در کنار دریای عمان و اقیانوس هند واقع شده است در نتیجه منطقه آزاد چابهار از نظر بازرگانی موقعیتی استراتژیک و خاص دارد و همین باعث رونق و اهمیت بیشتر این شهر شده است. اما این نکته مهم را باید در نظر داشته باشید که اهمیت شهر چابهار به موقعیت بازرگانی خلاصه نمی‌شود؛ چرا که شما با مسافرت به این شهر زیبا می‌توانید بسیاری از جاهای دیدنی چابهار بی نظیر را ببینید.

جاذبه های گردشگری چابهار
جاذبه های گردشگری چابهار

جاهای دیدنی چابهار بیشتر شامل جاذبه های طبیعی و بناهای تاریخی می باشد و از طرفی آب و هوایی خاص منطقه که اکثر اوقات معتدل است یکی دیگر از دلایل جذب گردشگران به این منطقه به حساب می‌آید، همچنین گفته می‌شود که اسم شهر چابهار از اصطلاح چهار بهار گرفته شده و اشاره به آب و هوای معتدل این شهر در زمانهای مختلف سال دارد. در این مطلب از اجاره ویلا قصد داریم که شما را با مناطقی بکر از جاهای دیدنی چابهار همراه با عکس آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

کوه های مینیاتوری از جاذبه های گردشگری چابهار

شاید سفر به سیاره مریخ برای همگان امکان پذیر نباشد، اما جای نگرانی نیست کسانی واقع دوست دارند نمادهایی از این سیاره را در کره زمین ببینند می توانند به چابهار سفر کنند و به سمت کوه های مینیاتوری بروند.

کوه های مینیاتوری از جاذبه های گردشگری چابهار
کوه های مینیاتوری از جاذبه های گردشگری چابهار

این کوه ها در نزدیکی ساحل کچو تا خلیج گواتر قرار گرفته و از جمله پدیده های مورفولوژی در این منطقه به شمار می رود. از هتل محل اقامت خود برای بازدید از این جاذبه، شاتل و ماشین کرایه کنید تا به راحتی بتوانید تردد کنید.

 

تالاب لیپار؛ دنیایی از رنگهای زیبا

این تالاب به تالاب صورتی نیز موسوم است و از مناطق زیبا و طبیعی منطقه است که با چشم‌اندازی فوق‌العاده در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر قرار گرفته است.

تالاب لیپار؛ دنیایی از رنگهای زیبا
تالاب لیپار؛ دنیایی از رنگهای زیبا

وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

 

سواحل بریس از دیگر جاذبه های گردشگری چابهار

سواحل بریس که آن را با نام بندر صیادی بریس نیز می شناسند، یکی از مکان های طبیعی بسیار زیبا در لیست جاهای دیدنی چابهار می باشد که در امتداد ساحل دریای عمان واقع شده و دارای دیواره های صخره ای این است که از فراز آن می توانید زیبایی دریای عمان را ببینید. این منطقه دیدنی حدود ۶۰ کیلومتر با شهر چابهار فاصله دارد و دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز می باشد که شغل اصلی اکثر آنها صیادی است و از این طریق کسب درآمد می کنند.

سواحل بریس از دیگر جاذبه های گردشگری چابهار
سواحل بریس از دیگر جاذبه های گردشگری چابهار

از زیبایی های این منطقه می توان برخورد آب دریا به صخره ها، گوش سپردن به صدای مرغان دریایی و مشاهده منظره دریا و لنج های ماهیگیری را نام برد. زمانی که شما به این منطقه مسافرت می کنید آفتاب سوختگی و تیره شدن پوست یکی از مشکلاتی است که باید با آن کنار بیایید؛ اما شک نکنید که دیدن این سواحل ارزش مشکلات اندکی که برای شما به وجود خواهد آمد را دارد و لحظات و خاطرات بسیار خوبی در این منطقه خواهید داشت.

 

غارهای سه گانه تیس از جاذبه های گردشگری چابهار

مجموعه سه گانه ای از دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در روستای باستانی تیس در فاصله ۹ کیلومتری شمال غربی چابهار، از دیگر جاهای دیدنی چابهار است. در صورتی که علاقه به تاریخ دارید حتما ازین جاذبه چشمگیر این شهر تاریخی دیدن کنید.

غارهای سه گانه تیس چابهار
غارهای سه گانه تیس چابهار

به خصوص برای بازدیدکنندگانی که علاقه خاصی به آیین‌ های قومی و تشریفات باستانی دارند. چرا که به گفته بومیان آنجا این غارها پرستش گاه‌ هایی برای ذبح قربانی بوده و نامگذاری آن نیز کاملا مؤید این مطلب است. در زبان بلوچی “بان” به معنی مرد خداپرست و “مسیتی” به معنی پرستش گاه است.

جاذبه های زیبای گردشگری گلستان و معرفی 20 جای دیدنی گلستان
بخوانید ...

 

منطقه حفاظت شده گاندو از دیگر جاذبه های گردشگری چابهار

در سفر به چابهار دیدن رودخانه باهوکلات را هم در برنامه بگنجانید. این رودخانه در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار واقع شده و محل زندگی تمساح پوزه کوتاه گاندو یا تمساح ایرانی است.

منطقه حفاظت شده گاندو از دیگر جاذبه های گردشگری چابهار

طول این تمساح به ۴ متر می‌رسد و یکی از جاذبه‌ های توریستی رودخانه پرآب باهوکلات است. جدا از تمساح حیوانات کمیاب دیگری مثل گوزن کوهی هم در گاندو حضور دارند.

 

بندر گواتر، خلیجی در انتهای دنیا

آیا تجربه ایستادن در نقطه صفر مرزی را دارید؟ آن هم از نوع ساحلی اش؟! جایی که تنها خشکی و آبیِ دریا نیستند که توسط خط ساحلی از هم جدا شوند.

بندر گواتر، خلیجی در انتهای دنیا
بندر گواتر، خلیجی در انتهای دنیا

یک خط مرزی نامرئی هم وجود دارد که خاک دو کشور را از هم جدا می کند. هنگامی که در ساحل خلیج گواتر می‌ایستید، در آرامشی باور نکردنی خاک پاکستان هم در میدان دیدتان است.

 

درخت مکر زن چابهار

درخت مکرزن چابهار یا انجیر معابد که به آن انجیر هندی یا آور نیز می‌گویند، یک درخت معروف در شهر چابهار می باشد. این درخت که در نزدیکی دریای عمان قرار گرفته است.

درخت مکر زن چابهار
درخت مکر زن چابهار

یکی از چندین درخت بزرگ کاوش شویی در جزیره ها و بندرهای جنوب ایران مانند بوشهر، آبادان، قشم و چابهار می‌باشد که به عنوان یکی از جاذبه ها و دیدنی های چابهار شناخته می شود.

 

مسجد جامع دزک از جاذبه های گردشگری چابهار؛ بنایی بینظیر از خشت و گل

این مسجد در روستای دزک در ۳ کیلومتری شرق سراوان واقع شده است. زمان ساخت مسجد مشخص نیست. احتمال داده می‌شود که این مسجد به زمان دوران صفویه تعلق داشته باشد.

مسجد جامع دزک از جاذبه های گردشگری چابهار
مسجد جامع دزک از جاذبه های گردشگری چابهار

مصالح به کار رفته در دیوارها و ستون‌ ها از خشت و چینه و پوشش سقف از فرآورده‌ های نخل و خرما و گز و کنار است.

 

غارهای بان مسیتی از جاذبه های گردشگری چابهار

از دیگر جاذبه های گردشگری در چابهار که طرفداران بسیاری هم دارد، غارهای بان مسیتی است که در ۵ کیلومتری شمال باختری روستای تیس در دامنه کوه شهبازبند قرار گرفته است. این غارها ترکیبی از دو غار طبیعی و مصنوعی در کنار هم هستند که غار طبیعی دارای ظاهری نیم دایره ای است که با تراشکاری هایی درون غار گسترش یافته و وسعت بیشتری برای بازدید پیدا کرده است.

غارهای بان مسیتی از جاذبه های گردشگری چابهار
غارهای بان مسیتی از جاذبه های گردشگری چابهار

یک آرامگاه کوچک از گچ به صورت دو سطح افقی که بر روی یکدیگر قرار دارند و فاقد آثاری مانند سنگ ‌نبشته، خط و لوحه در عمق یک متر از سطح غار دیده می‌شود که در گرد آن یک فضای کوچک وجود دارد.

 

قلعه پیروز گت یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار

قلعه پیروز گت در بخش مرکزی پنج کیلومتری شمال غربی چابهار در روستای تیس قرار دارد. این اثر از دوره اشکانیان و ساسانیان است.

قلعه پیروز گت چابهار
قلعه پیروز گت چابهار

این دژ بر فراز تپه‌ ای در میانه دره تیس واقع است. بلندی تپه از ارتفاع دو رشته کوه پیرامون تپه بیشتر نیست. آثاری از برج‌ ها در ضلع شمالی و جنوبی دیده می‌شود.

 

سواحل مرجانی تیس چابهار

سواحل مرجانی تیس از مناطق بسیار زیبای چابهار می باشد که شما می توانید از آنجا ساحل صخره ای بسیار زیبایی را ببینید که موج ها با آن برخورد می کنند و گاهی ارتفاع آنها به 5 متر نیز می رسد، همچنین در زمان غروب آفتاب شما می توانید شاهد لحظات زیبایی باشید که فضای دریای عمان و اقیانوس هند و البته کشتی هایی که در این منطقه رفت و آمد دارند، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

سواحل مرجانی تیس چابهار
سواحل مرجانی تیس چابهار

صخره های این ساحل با جلبک های سبز رنگ و ماهی‌ های کوچک زیبایی که با امواج به ساحل آمده اند پوشیده شده است، این ماهی های زیبا را می توانید در چاله های کوچکی که آب در آنها جمع شده مشاهده کنید؛ همچنین در این منطقه شما می توانید خرچنگ های بسیار زیادی را ببینید که به دنبال غذا می گردند و این منطقه را تبدیل به محل زندگی خود کرده‌اند. سایر موجودات زنده موجود در طبیعت این منطقه عبارتند از: پرندگان دریایی، صدف های مختلف، عروس های دریایی، ستاره دریایی و اسفنج های دریایی.

طبیعت بکر شمال غرب ایران برای سفرهای تابستانی
بخوانید ...

 

کوه های گِل افشان چابهار از دیگر جاذبه های گردشگری چابهار

کوه‌ های گِل افشان چابهار یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و در عین حال عجیب در استان سیستان و در 100 کیلومتری شهر چابهار است که بین دشتهای تنگ و کهیر قرار گرفته است. زمانی که شما به این منطقه می روید سه تپه خاکستری رنگ را در فاصله ۱۰۰ متری از هم می بینید که اگر آب و هوا مساعد باشد و بارش باران وجود داشته باشد به راحتی می توانید از این تپه ها بالا بروید.

کوه های گل افشان چابهار
کوه های گل افشان چابهار

در بالای یکی از تپه ها چاله ای با عمق حدود نیم متر وجود دارد که وقتی به آن نزدیک می شوید صدایی مانند ترکیدن حباب خواهید شنید، زمانی که به بالای این طرح می‌روید متوجه خواهید شد که گل های خاکستری رنگ موجود در این چاله به صورت حباب پر می‌شوند و پس از ترکیدن به اطراف پراکنده می گردد. با وجود اقیانوس هند در نزدیکی چابهار گفته می شود پوسته اقیانوس هند که در حال فرو رفتن در زیر این منطقه است، فشار بسیار زیادی در زیر زمین ایجاد می کند و همین دلیل به وجود آمدن این گل افشان می باشد.

 

ساحل صخره ای چابهار

ساحل صخره‌ ای چابهار به نام ساحل دریا بزرگ چابهار نیز شناخته می‌شود. این ساحل را می‌توان تکه‌ای از بهشت دانست و در برابر این حجم از شگفتی انگشت به دهان ماند. ساحلی صخره‌ ای که بر روی آن خزه‌ های کوچک و سبز رنگی نقش بسته و در حاشیه دریای عمان قرار گرفته است. نزدیکی ساحل دریا بزرگ با دریای عمان، باعث شده تا آب با دیواره صخره‌ ها برخورد کند و موج فشان‌ های بی‌نظیری به وجود آورد. تصویری که اگر فقط یکبار آن را ببینید، هرگز از ذهنتان پاک نمی‌شود. صدای برخورد آب با صخره‌ ها، آبی نقره‌ گون دریا و آرامش بی مثال آن، حرکت خرچنگ‌ ها و لاک‌ پشت‌ های کوچک و… همه باعث شده‌اند که این ساحل زیبا، جزو برجسته‌ ترین مکان های دیدنی چابهار باشد.

ساحل صخره ای چابهار
ساحل صخره ای چابهار

بدون اغراق می‌توان گفت یکی از زیباترین مقاصد گردشگری و دیدنی‌ های چابهار، ساحل صخره‌ ای چابهار است. این شهر مکانی متفاوت، زیبا و بی‌نظیر است که ساحل صخره‌ ای آن، این تفاوت و زیبایی را خاص‌ تر می‌کند.

 

فواره طبیعی آب در دل چابهار

فواره چابهار یکی از جاذبه‌ های بسیار زیبای این شهر در ساحل صخره ای چابهار می باشد. این مکان که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد. به این صورت عمل می کند که وقتی موج های دریا به صخره های ساحلی برخورد می کنند، آب از طریق حفره های به سمت بالا فوران می کند و از آن جایی که فشار آب بسیار زیاد می باشد، این فوران کردن مانند فواره ای بسیار زیبا می باشد.

فواره طبیعی آب در دل چابهار
فواره طبیعی آب در دل چابهار

مردم برای آن ساعت ها در این منطقه به انتظار می‌نشیند و حتی در مواردی دیده می‌شود که سنگ یا یک جسم سنگین را درون گودال شکاف صخره می‌اندازند تا باعث فوران آن شوند. در صورتی که به ساحل صخره ای چابهار رفتید، حتما از این فواره طبیعی زیبا دیدن کنید.

 

روستای شیر گواز؛ هندوستانی کوچک

یکی از دیدنی‌ های اطراف چابهار که در باهوکلات است می‌توان به روستای شیرگواز اشاره کرد که طبیعت بی‌نظیر و زیستگاه‌ های فراوان آن برای حیوانات، مشهور است. نام این روستا را از دو حیوان وحشی، یعنی شیر و گراز گرفته‌اند. طبیعت روستا و رودی که از میان آن می‌گذرد، فضا را برای کشاورزی، باغداری و دامداری فراهم کرده. محصولات فراوانی در شیرگواز کشت می‌شود که از آن جمله می‌توان به موز، انبه، پاپایا و دیگر میوه‌ های خوش طعم استوایی اشاره کرد. اگر قهوه دوست دارید، باید بدانید که یکی از مرغوب‌ ترین انواع قهوه‌ ها در روستای دیدنی شیرگواز کشت می‌شود.

جاذبه های توریستی اصفهان؛ دیدنی های تاریخی و طبیعی اصفهان نصف جهان
بخوانید ...
روستای شیر گواز
روستای شیر گواز

اگر به روستای شیرگواز سفر کنید، شانس دیدن حیواناتی همچون گرگ، کفتار، تمساح (گاندو) و کله بز، سنجاب بلوچی (سنجاب راه راه)، طاووس، کبک و قرقاول را دارید.

 

ساحل نورانی تنگ؛ از زیباترین ساحل های ایران

ساحل تنگ یکی زیباترین ساحل های ایران می باشد که در نزدیکی روستای تنگ چابهار است. بهترین زمان برای مسافرت به این منطقه در فصل پاییز و زمستان است. در این فصلها علاوه بر اینکه می‌توانید از آب و هوای خوب این منطقه لذت ببرید، می توانید فیتوپلانکتون ها، باکتری ها و سایر آبزیان ریزی که در این منطقه از خود نور آبی رنگ بسیار زیبایی ساطع می کنند را در ساحل ببینید و همین موضوع این ساحل را به یکی از خاص ترین جاهای دیدنی چابهار در شب کرده است.

ساحل نورانی تنگ چابهار
ساحل نورانی تنگ چابهار

این پدیده بسیار زیبا در جهان کم نظیر است و خواندن این متن نمی تواند لذت دیدن این صحنه را به شما منتقل کند، پس حتما باید به این ساحل بروید تا بعد از حدود 2 ساعت انتظار شاهد آمدن این الماس‌ های درخشان به ساحل باشید.

 

خلیج پزم از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری چابهار

در فاصله ی ۱۰ کیلومتری غرب خلیج چابهار و در انتهای پادگان کنارک خلیج پزم قرار دارد که یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در چابهار به شمار می رود.

خلیج پزم
خلیج پزم

شکل، موقعیت و پیکربندی «خیلج پزم» به طور کلی شبیه خلیج چابهار است اما اندازه ی آن خلیج چابهار است.

 

روستای درک؛ ترکیبی بینظیر از غروب کویر و دریا

روستای درک در شهرستان کنارک قرار دارد و از خود چابهار دور است اما احتمالا با توصیف‌ هایی که از «درک» شنیده‌اید می‌دانید که کیلومترها رفتن برای دیدن این شگفتی ارزشش را دارد. در درک طبیعت زیباترین تضاد خود را به رخ می‌کشد و بیایان را به دریا می‌رساند.

روستای درک؛ ترکیبی بینظیر از غروب کویر و دریا
روستای درک؛ ترکیبی بینظیر از غروب کویر و دریا

نخل‌ های سر به فلک کشیده و رمل‌ ها از یک طرف شما را صدا می‌کنند و موج‌ های خروشان دریا از طرف دیگر. شاید اینجا تنها جایی باشد که بتوانید در چند قدمی غروب دریا غروب کویر را هم ببینید. درک جای خوبی برای نشان دادن هنر عکاسی است پس بهتر است مجهز به این منطقه سفر کنید.

 

موزه محلی چابهار؛ از جاذبه های گردشگری چابهار

موزه محلی چابهار در ساختمان فرمانداری قدیم که یادگاری از دوره قاجار است، بر پا شده است.

موزه محلی چابهار
موزه محلی چابهار

ساختمان موزه دو طبقه دارد که در طبقه اول اشیای تاریخی دوره‌ های تاریخی که در بخش‌ های مختلف منطقه کشف شده به نمایش گذاشته شده است. در طبقه اول هم می‌توانید موزه مردم شناسی و اسناد و کتاب‌ های تاریخی را ببینید.

 

روستای رمین؛ روستایی برای عاشقان کتاب

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی چابهار که جزو زیباترین مناطق آن به شمار می‌رود، روستای رمین است که در فاصله هفت کیلومتری از بندر چابهار قرار دارد. طبیعت بکر این روستای بی‌نظیر و دیدنی، باعث شده تا به مقصدی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود. در این روستای زیبا می‌توانید شگفتی‌های طبیعت را نظاره کنید. کوه‌های مینیاتوری با تراش‌ های بی‌نظیر، تالاب بزرگ لیپار با درختچه‌ های تماشایی حرا و گز، درخت مکر زنان و … از جمله هنرنمایی‌ های طبیعت در روستای رمین است. صنایع دستی این روستا نیز آنقدر زیبا و دیدنی است که با دیدن آن‌ ها در جایتان میخکوب می‌شوید.

روستای رمین از جاذبه های گردشگری چابهار
روستای رمین از جاذبه های گردشگری چابهار

از نکات جالبی که این روستا را برجسته می‌کند، شناخته شدن آن در زمره ۱۰ روستای برتر دوستدار کتاب و کتابخوانی است. پیشنهاد می‌شود که دیدن این روستای مهم را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *