Loading...

وبلاگ

جزیره آشوراده؛ جزیره ای جذاب در استان گلستان

جزیره آشوراده جزیره ای زیبا و جذاب در استان گلستان

جزیره آشوراده

جزیره آشوراده در غرب بندر ترکمن بزرگترین جزیره ایرانی در دریای مازندران، در شبه جزیره میانکاله واقع شده است. در گذشته آشوراده از سه جزیره تقریبا به هم پیوسته تشکیل میشده که دو جزیره کوچک و انتهایی در طول قرن ها به زیر آب رفته اند و حالا آشوراده نیز به همان دلیل متروک و نیمه مغروق مانده است.

جزیره آشوراده
جزیره آشوراده

آشوراده جزیره‌ای قدیمی است که تاریخ پرفراز و نشیبی دارد. زمانی شکارگاه شاهان صفوی بوده و زمانی در تصرف روس‌ها. این جزیره در حال حاضر ساکنان کمی دارد که بیشترشان صیادان ماهی‌های خاویاری و کارکنان سازمان شیلات هستند. حدود 40 درصد ماهیهای خاویاری کشور را صیادان این جزیره و بندرترکمن صید میکنند. از اسکله بندرترکمن تا جزیره آشوراده 10 کیلومتر فاصله است.

اگر با وسیله نقلیه شخصی به این منطقه سفر کردید میتوانید وسیله نقلیه خود را در اسکله پارک کنید و برای تماشای این تنها جزیره مسکونی دریای خزر و خوردن ناهار با کمک قایق‌های تندرو به آشوراده بروید و چند ساعتی را در جزیره باشید. بعد از برگشت دوباره به اسکله پیشنهاد میکنیم از بازارچه محلی منطقه در اسکله هم بازدید کنید و به منطقه تاریخی گمیشان با معماری ویژه خانه‌هایش در 15 کیلومتری بندرترکمن سری بزنید و از تالاب این منطقه دیدن کنید. آب ‌و هوای خاص، بنادر و ساختمان‌های خالی، تعداد زیاد پرنده‌های ساکن در جزیره، زمین و دریای بکر، میوه‌های وحشی و تپه‌های ماسه‌ ای زیبای این ناحیه را از دست ندهید.

 

معنی نام جزیره آشوراده

در زبان ترکمنی آشوراده به معنی جزیره آشور بوده و از دو بخش آشیر و آدا به معنی جزیره تشکیل‌شده است. اگر قصد سفر به آشوراده را داشته و میخواهید شب را نیز اقامت کنید، چون گرگان در فاصله نزدیکی از بندر ترکمن واقع شده، میتوانید از هتل های گرگان مانند هتل آذین گرگان، بوتانیک، زیارت و هتل شهاب نهارخوران گرگان بهره ببرید.

بهترین مکان برای سفرهای انفرادی کجاست؟
بخوانید ...

 

زبان و شغل ساکنین این جزیره

زبان مردم آشوراده فارسی و ترکی است که در گذشته در حدود 1000 نفر جمعیت داشته است ولی در سال ۱۳۷۲ به علت رخ دادن سیل، مردم ساکن در جزیره آنجا را ترک کردند.

زبان و شغل ساکنین
زبان و شغل ساکنین

شغل آنها دامداری، کارگری، پیشه‌وری و ماهی‌گیری بود ولی در حال حاضر ساکنان منطقه را صیادان شیلات و خاویار تشکیل میدهند.

 

پوشش گیاهی و حیوانی در جزیره آشوراده

در جزیره آشوراده در گلستان گیاهانی که میتوانید مشاهده کنید نیز شامل بوته های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش میباشد.

نوع پوشش گیاهی و حیوانی
نوع پوشش گیاهی و حیوانی

از جمله حیواناتی هم که زیستگاهشان در این جزیره است نیز عبارتند از شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت میشوند. ۴۰٪ خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست میآید.

 

چرا به این جزیره سفر کنیم

این‌که بدانیم در دریای خزر جزیره‌ کوچک مسکونی‌ای وجود دارد، جذاب است. هم قشنگ است و هم آرام و هم، صدای موج‌ها، بخش جدانشدنی‌ آن هستند. این جزیره پاتوق همیشگی پرندگان مهاجر است و پناهگاه حیات وحش به‌شمار میرود. در هر فصلی به آشوراده بروید، پرند‌ه‌های زیادی را میبینید که ممکن است بومی یا مهاجر باشند. تا اوایل قرن، در این جزیره ببر مازندران هم زندگی میکرد، البته آخرین ببر زنده را حدود ۴۰ سال پیش دیده بودند که متاسفانه شکار شده بود. حالا پرندگان تنها جانوران جزیره نیستند. گذشته از انواع ماهی، ۴۰ درصد از خاویار ایران از حوالی این جزیره به‌دست میآید.

چرا به این جزیره سفر کنیم
چرا به این جزیره سفر کنیم

تماشای فلامینگوها هم از تصویرهای جذاب جزیره آشوراده است. این جزیره، شغال، خرگوش، اسب وحشی، روباه، گراز، کبک و قرقاول هم دارد. اگر اهل شنا و آب‌تنی هستید، لباس شنا هم همراهتان باشد. طرح دریا برقرار است و میتوانید تنی به آب‌های خزر بزنید. بوته‌های تمشک را همه جا میبینید و درخت انار ترش هم تا دلتان بخواهد هست. این جزیره یک قلعه‌ مثلثی دارد که ثبت ملی شده. قلعه را روس‌ها به‌سبک معماری خودشان ساخته بودند. خانه‌ وزیر مختار روس اثر تاریخی دیگر جزیره‌ است که چیز زیادی از آن باقی نمانده و در حال ویران شدن است.

جاذبه های گردشگری یزد شهری تاریخی و خشتی زیبا
بخوانید ...

جزیره آشوراده هتل و اقامت‌گاه ندارد، یک قهوه‌خانه دارد که پیشنهاد میکنیم صبحانه را در آن‌‌جا بخورید. باوجود شرجی شدید تابستان‌ها، بهترین زمان سفر به آشوراده ابتدای بهار و پاییز است.

 

جاذبه های نزدیک به این جزیره

شما برای رفتن به جزیره آشوراده از بندر ترکمن میگذرید؛ بنابراین، منطقی است که یک روز از سفر را به گشتن و خرید در بندر ترکمن بگذرانید. اسکله‌ توریستی بندر ترکمن میتواند سرگرمتان کند. هم جای تفریح است و هم خرید. میتوانید قایق پدالی یا موتوری سوار شوید یا در بازارهای ساحلی آن پرسه بزنید. دوشنبه بازار بندر ترکمن خیلی دیدنی‌ست.

جاذبه های نزدیک به این منطقه
جاذبه های نزدیک به این منطقه

میتوانید از بازار بندر ترکمن صنایع دستی، خاویار، ماهی، برنج و لبنیات و البته شال‌های ترکمنی بخرید و زنان ترکمنی را ببینید که با لباس‌های رنگی و قشنگشان در ساحل نشسته‌اند. گلیم، فرش، قالیچه، نمد دو رو به معروف به قاشما گئجه، ابریشم‌بافی، لباس‌های محلی و زیورآلات را در دوشنبه بازار پیدا میکنید. بندر گز با بندر ترکمن فقط ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. اگر زمان کافی داشتید، به جاهای دیدنی بندر گز هم میتوانید بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *