Loading...

وبلاگ

جاهای دیدنی اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل تکه ای ناب از بهشت روی زمین

جاهای دیدنی اردبیل

امروز در سایت اجاره ویلا قصد داریم شما را با جاهای دیدنی اردبیل آشنا کنیم پس با ما تا آخر مطلب همراه باشید. مه که کنار می‌رود جاده ای رخ می‌نماید که در وصف زیبایی هایش همه حیران اند. آنطرف تر دشتی میزبان گله اسب های وحشی است، وسیع و سرسبز و دیدن زیبایی اش ته دلتان را خالی می‌کند.

جاهای دیدنی اردبیل
جاهای دیدنی اردبیل

ساوالان شهر را در آغوش گرفته و در قلب کوهستان دریاچه ها جادو می‌کنند. مجسمه ها میان یک دشت وسیع با سکوت ایستاده و محو زیبایی های این سرزمین تاریخی اند. اینجا اردبیل است، سرزمین جادویی دیار آذربایجان. زادگاه صفویه قدرتمند با تاریخی شش هزار ساله که طبیعتش غوغا کرده و هوش از سر خیلی ها پرانده است.

 

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، از جاهای دیدنی اردبیل

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی اردبیل که می‌توانید از آن دیدن کنید بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی است. این بقعه از جمله آثاری است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو هم این بقعه ثبت شده است.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، از جاهای دیدنی اردبیل
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، از جاهای دیدنی اردبیل

این مجموعه بسیار نفیس و با ارزش که در نوع خود مجموعه ای بی نظیر محسوب می‌شود و قسمت های مختلف از قبیل چینی خانه، جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه، چراغ خانه و حرمخانه را در خود جای داده است. این جاذبه در میدان عالی قاپو اردبیل قرار دارد و مدفن «شیخ صفی‌الدین»، موسس فرقه‌ی صفویه است که پس از فوت ایشان در سال ۷۵۳ هجری قمری، به همت «صدرالدین موسی»، فرزند وی ساخته شد.

 

گردنه حیران، بهشت سبز اردبیل

جاده آستارا – اردبیل، رویای زیبای ایران است و باید آن را از بهترین جاهای دیدنی اردبیل به حساب آورد. عاشقان سفر و جاده‌گردها حتما هر ساله این مقصد را به عنوان یک سفر زیبا برای خود انتخاب می‌کنند. یکی از تماشایی‌ترین جلوه‌های این جاده گردنه حیران است که با زیبایی‌های جادویی‌اش در خاطر همه می‌ماند. گردنه‌ای با تصاویر حیرت‌ انگیز و به ‌یادماندنی.

گردنه حیران، بهشت سبز اردبیل
گردنه حیران، بهشت سبز اردبیل

این گردنه نگین انگشتر مسیرهای جاده‌ای در ایران است. گردنه‌ی زیبای حیران که یک منطقه‌ی مرزی است جایی است که می‌توانید هم زیبایی‌های ایران را ببینید و هم جنگل‌های کشور آذربایجان را. در این مسیر می‌توانید از امکانات تفریحی خوبی مثل تله‌کابین استفاده کنید.

 

دریاچه شورابیل از دیگر جاهای دیدنی اردبیل

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف اردبیل دریاچه شورابیل است که این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده است ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، بطوریکه نوعی ماهی در آن پرورش داده می‌شود.

جاذبه های دیدنی رشت؛ شهر چای و باران
بخوانید ...
دریاچه شورابیل از دیگر جاهای دیدنی اردبیل
دریاچه شورابیل از دیگر جاهای دیدنی اردبیل

این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری از جمله قایق رانی، پیست دو و میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتلهای مجهز و زیبا، مجموعه شهر بازی برای بچه ها، رستوران در وسط دریاچه و … است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال می‌باشد.

 

دریاچه نئور

از زیبا ترین مناطق گردشگری استان اردبیل دامنه های رنگارنگ رشته کوه باغرو است که دریاچه ای زیبا در سی و شش کیلومتری جنوب شرقی آن جای گرفته است.

دریاچه نئور
دریاچه نئور

نام این دریاچه نئور است که حدود 2700 متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد و قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش می‌یابد.مطمعنا با دیدن اینهمه زیبایی خدادادی غرق لذت خواهید شد.

 

تپه نادری از جاهای دیدنی اردبیل

تپه نادری آخرین اثر ثبت شده در دوران پهلوی است که گفته می‌شود، نادرشاه افشار به سربازان دستور داد تا با مشت‌های خود تپه‌ای بسازند تا بتواند بر بلندای آن برای سربازان سخنرانی کند.

تپه نادری از جاهای دیدنی اردبیل
تپه نادری از جاهای دیدنی اردبیل

بیشتر سفال‌های کشف شده از تپه نادری بدون لعاب، ساده و متعلق به دوران اسلامی است. این تپه تاریخی در ۳ کیلومتری جاده اردبیل به تبریز قرار دارد.

 

برج شاطر از جاهای دیدنی اردبیل

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل می‌توان برج شاطر را که یک اثر تاریخی است، نام برد که در فاصله‌ای حدود ۶ کیلومتر از این شهرستان قرار دارد. «صومعه»، نام روستایی است که «برج شاطر» در آن احداث شده و تپه‌های باستانی متعددی در پیرامون و اطراف آن قرار گرفته است. باستان‌شناسان قدمت این تپه‌های تاریخی را متعلق به دوران قبل از اسلام عنوان کرده‌اند.

برج شاطر
برج شاطر

از ویژگی‌های جالب و مورد توجه در مورد معماری برج، طرح آن است؛ چراکه نمای آن از داخل به صورت استوانه و از خارج به شکل ده‌ ضلعی است و دارای ازاره‌ای سنگی است که از چهار برج سنگ‌تراش تشکیل شده است. باستان‌شناسان با توجه به نوع معماری برج و شباهت آن به آرامگاه چلبی اوغلو در سلطانیه، پیشینه‌ای متعلق به قرن هشتم هجری را برای برج شاطر تخمین زده‌اند.

 

کلیسای مریم مقدس یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل

«کلیسای مریم مقدس»، از عمارات مذهبی و کهن در شهرستان اردبیل است که در اواخر قرن ۱۹ و در سال ۱۸۷۶ میلادی با کمک و پیگیری خانواده‌ی «گالوست میرزاییان» و با طرح «خاچاطور شهبازیان معمار»، ساخته شده است.

کلیسای مریم مقدس یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل
کلیسای مریم مقدس یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل

امروزه از این کلیسا برای انجام فرایض دینی ارامنه و برگزاری مراسم مذهبی استفاده نمی‌شود و آخرین نماز جماعت و مراسم مذهبی در سال ۱۳۲۳ شمسی در این مکان برگزار شده است. در محوطه‌ی کلیسا، تعدادی قبر سنگی و رسوبی قرار دارد که حکاکی‌هایی به شکل صلیب روی آن‌ها انجام شده است.

جاهای دیدنی جنوب ایران؛ سفری شگفت انگیز میان مردمان خونگرم
بخوانید ...

 

موزه چینی خانه اردبیل

از دیگر جاذبه های گردشگری اردبیل، موزه چینی خانه است که دارای ۴ قرن قدمت می‌باشد. این موزه سمت شرقی رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدیل اردبیلی است و طراح آن یکی از مشاهیر و دانشمندان دوران حکومت صفویان به نام شیخ بهایی بوده است.

موزه چینی خانه اردبیل
موزه چینی خانه اردبیل

این موزه تالاری است که از چهار شاه نشین و طاق نما تشکیل شده است و برای ساحخت آن از مقرنس های رنگی و نقوش زیبای اسلیمی استفاده شده است. اما به غیر از این موارد آنچه که باعث جذابیت این موزه شده استحکام بالای آن در هنگام وقوع زلزله است.

 

جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران

جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. این جنگل در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است.

جنگل فندقلو
جنگل فندقلو

به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران پیشنهاد مناسبی برای طبیعت دوستان به شمار می‌رود.

 

آبشار و پیست اسکی آلوارس

آلوارس روستایی است که در دامنه سبلان و در محاصره شقایق ها، برف و مه قرار گرفته است. روستایی که اطرافش جان می‌دهد برای کشف کردن. در یک سو یکی از بزرگترین پیست های اسکی کشور که در زمستان غوغا می‌کند.

آبشار و پیست اسکی آلوارس
آبشار و پیست اسکی آلوارس

در سویی دیگر عشایری که در دل دشت ها با چادرهای زیبایشان جشنواره رنگ برپا کرده اند و در سویی دیگر چشمه و آبشار گورگور که در کنار چشمه های متعدد و رودخانه خیاوچای حیرت زده تان می‌کند. آلوارس بهشتی کمتر شناخته شده است که در سفر به سرعین حتما باید سری به آن بزنید.

 

جاده اسالم به خلخال یک رویای سبز

یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل جاده اسالم به خلخال، جاده ای است تماشایی و چشم نواز به طول ۷۰ کیلومتر که از شهر اسالم در استان گیلان آغاز می‌شود و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان منتهی می‌شود. قرار گرفتن این جاده در منطقه شمالی کشور، آن را تحت تاثیر اقلیم خاص این منطقه قرار داده؛ به طوری که در اغلب فصول سال بارش باران در آن مشاهده می‌شود.

جاده اسالم به خلخال
جاده اسالم به خلخال

ارتفاع زیاد جاده نیز در نزدیکی خلخال باعث شده تا دمای هوا حتی در تابستان نیز سرد باشد و تجربه ای متفاوت برای تان رقم بزند. رطوبت و مه نیز مهمان همیشگی این جاده است چرا که در همسایگی آن، دریای خزر قرار دارد و همین بر جاذبه های جاده می‌افزاید.

ماه عسل به کجا سفر کنیم؟
بخوانید ...

با آغاز این مسیر از شهر اسالم، ابتدا جاده‌ای پیچ در پیچ و پوشیده از درختان جنگلی پیش روی تان قرار می‌گیرد. با دور شدن از اسالم و حدود یک ساعت رانندگی، با دشت های سرسبز احاطه می‌شوید و مناظر شگفت انگیزی را خواهید دید. شاید به همین دلیل است که این جاده را به عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران می‌شناسند و آن را رویایی ترین مسیر جنگلی ایران می‌پندارند.

 

پل معلق مشگین شهر از بهترین جاهای دیدنی اردبیل

یکی از بزرگترین پل های معلق در جهان، پل معلق مشگین شهر است که در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی بر روی یک پارک جنگلی مشگین شهر نیز واقع شده است.

پل معلق مشگین شهر از بهترین جاهای دیدنی اردبیل
پل معلق مشگین شهر از بهترین جاهای دیدنی اردبیل

سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده است و دانش ساخت آن کاملا بومی بوده است. این پل یکی از هیجان انگیزترین جاهای دیدنی اردبیل است، اگر ترس از ارتفاع ندارید رفتن به سمت آن به شدت پیشنهاد می‌شود.

 

آبشار کرکری از جاهای دیدنی اردبیل

آبشار کرکری یکی از آبشارهای بلند و پرآب مشگین شهر می‌باشد که می‌توان آن را یکی از زیباترین و در عین حال بی نظیرترین آبشارهای منطقه نامید.

آبشار کرکری
آبشار کرکری

این آبشار در مسیر رودخانه کرکری و در نزدیکی روستای ییلاقی قیرخ بولاغ در جنوب مشگین شهر واقع شده است. ارتفاع این آبشار به بیش از ۲۵ متر می‌رسد.

 

قلعه تاریخی اولتان مغان

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل اولتان قالاسی شهری باستانی متعلق به دوران ساسانی است که در 14 کیلومتری جنوب غرب پارس آباد (موغان) و در دشت مغان قرار دارد.

قلعه تاریخی اولتان مغان
قلعه تاریخی اولتان مغان

ارگ اولتان که در زمان اشکانیان احداث شده است در 500 متری این روستا و در کنار رود آراز واقع شده است. قلعه باستانی اولتان که از نظر ظاهری شبیه به ساختمان یک قلعه نظامی است و به واسطه استحکام بنا تا قرن دوازدهم هجری قمری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

قلعه قهقهه، زندان چهره های سیاسی تاریخ

بین روستای گنچویه و قره آغاج یکی از جذاب ترین مکان های تاریخی اردبیل به نام قلعه قهقهه نیز قرار دارد.

قلعه قهقهه
قلعه قهقهه

این قلعه از آثاره دوره حکومت صفویه محسوب می‌شود و به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهم در آن زمان نظیر شاهزادگان صفوی بوده در طول تاریخ از شهرت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *