Loading...

وبلاگ

خانه طبابایی از جاهای دیدنی کاشان

جاهای دیدنی کاشان مرواریدی در دل کویر

جاهای دیدنی کاشان مرواریدی در دل کویر

در این مطلب از اجاره ویلا قصد داریم شما را با جاهای دیدنی کاشان آشنا کنیم. با ما همراه باشید. شهر تاریخی کاشان با قدمتی زیاد همچون نگینی پُر بها در میان کویر و دامنه‌های زاگرس همچنان پایدار و استوار خودنمایی می‌کند. کاشان، شهر زیبای کویری و سنت‌های اصیل را مروارید کویر نیز می‌خوانند. چرا که نشان از اصالت و تاریخ شکوهمندش، پیوندی عمیق با تمدن هفت هزار ساله سیلک دارد. کاشان، شهری نشسته بر کرانه کویر است.

جاهای دیدنی کاشان
جاهای دیدنی کاشان

کاشان شهر مسجدهاست، دیار گنبدهای فیروزه‌ای و گلدسته‌های بلند است، صحیفه‌ای گسترده از یادمان‌های به یاد ماندنی از تاریخ و هنر ایران است.

 

معرفی شهر کاشان

کاشان شهر گل‌های خوش عطر و خانه‌های تاریخی است، شهر جاذبه های تاریخی و باستانی، شهر دیدنی های طبیعی و زیبا، شهر آیین‌های سنتی و کهن. کاشان را باید از خانه‌هایی قدیمی شناخت که تابستان‌ها خنکای نسیم در میان دالان‌هایشان محصور می‌شود، باید از تنوع و تعدد جاذبه‌هایش لذت برد و با تاریخش همراه شد.

معرفی شهر کاشان
معرفی شهر کاشان

آن‌چه باستان ‌شناسان می‌گویند حاکی از آن است که این شهر کهن در حقیقت جزء قدیمی‌ترین شهرها است. این در حالی است که بافت سنتی و تاریخی این شهر همچنان محفوظ مانده و قدمت را می‌توان در چهره شهر دید. بیشترین بازدیدها از شهر کاشان در فصل گلاب‌گیری، یعنی نیمه اردیبهشت ماه تا نیمه خرداد ماه صورت می‌گیرد. در این هنگام عده زیادی از شهرها و کشورهای مختلف برای شرکت در این مراسم سنّتی به سوی کاشان می‌آیند، با اجاره سوئیت در کاشان اقامت کرده و از دیگر جاذبه‌های این شهر زیبا نیز دیدن می‌کنند.

 

خانه بروجردی ها؛ شکوه معماری هوشمندانه

کاشان که رسیدید، حتما سراغ محله‌ی سلطان امیراحمد هم بروید و از خانه بروجردی ها دیدن کنید. این خانه نگین جاذبه های دیدنی کاشان است که تا ساعت ۹ شب می‌توانید از آن بازدید کنید و در فضای آرامش‌بخشش قدم بزنید. این بنا سوغات دوره‌ی قاجار در ایران است و از شاهکارهای هوشمندانه‌ی تاریخ ایران در قرن ۱۳ محسوب می‌شود.

خانه بروجردی ها؛ شکوه معماری هوشمندانه
خانه بروجردی ها؛ شکوه معماری هوشمندانه

این خانه‌ی وسیع با دو حیاط بیرونی و اندرونی، حوضی بزرگ، سردر زیبا، درهای چوبی و خط و نقوش دیوارها، چشم شما را همراه خود می‌کند تا از لحظه‌لحظه‌ی حضور در این محل لذت ببرید. اما ویژگی بی‌نظیری که در خانه بروجردی ها شما را شگفت‌زده می‌کند، بادگیرهای آن و هوای مطلوب و خنک آن در تابستان است که شما را از آب‌وهوای گرم منطقه‌ی کویری ایران نجات می‌دهد. این خانه نمونه‌ی منحصربه‌فردی در سبک معماری نوی ایران است.

 

باغ فین از زیباترین جاهای دیدنی کاشان

قطعا یکی از زیباترین و دوست‌داشتنی‌ترین جاهای دیدنی کاشان باغ زیبای فین است که می‌توان از آن به‌عنوان نمونه‌ی کاملی از باغ‌های ایرانی نام برد. این مکان از لحاظ تاریخی نیز بسیار مهم و ارزشمند بوده است؛ به‌گونه‌ای که در (تاریخ قم)، از کهن‌ترین منابع تاریخی، دراین‌باره چنین نوشته شده است: بناها و کاریزهای فین، به امر جمشید احداث شده است.

باغ فین از زیباترین جاهای دیدنی کاشان
باغ فین از زیباترین جاهای دیدنی کاشان

محوطه‌ای چشم‌نواز و مطبوع که از گذشته‌های دور موردتوجه پادشاهان قرار داشته و در دوران دیگر حکمرانان تاریخ از جمله (آل بویه) و (ایلخانان) گسترش یافته و در برخی دوران نیز بازسازی شده است.

 

تپه باستانی سیلک از جاهای دیدنی کاشان

یک تپه باستانی در فین کاشان قرار دارد که به سیلک شهرت یافته و که باقی‌مانده زیگورات باستانی ایران می‌باشد. سیلک در واقع نام اولین تمدن در ایران مرکزی بوده که در کاشان می‌زیسته است. قدمت این تپه چیزی حدود هشت هزار سال است.

تپه باستانی سیلک از جاهای دیدنی کاشان
تپه باستانی سیلک از جاهای دیدنی کاشان

به نظر میرسد پس از دگرگونی‌های آب و هوایی مردمی که غارنشین بوده‌اند برای زندگی به سوی دشت‌ها آمدند و با پرداختن به زراعت شیوه جدیدی از زندگی را آغاز نمودند. بر همین اساس در تمدن مردم سیلک در مقایسه با تمدن‌های دیگر پیشرفت و ترقی بیشتری مشاهده می‌شود. از این تپه باستانی وسایل زیادی به دست آمده که حاکی از زندگی قدیمی‌ترین مردم دشت‌نشین در این منطقه است.

 

مسجد آقا بزرگ از جاهای دیدنی کاشان

مسجد آقا بزرگیکی از جاهای دیدنی کاشان است. این مسجد از مساجد تاریخی در کاشان ایران است. این مسجد در اواخر قرن ۱۸ توسط استاد و معمار بزرگ حاج شعبانعلی ساخته شد. این مسجد و مدرسه الهیات در مرکز کاشان واقع شده است. اینجا بود که استاد علی مریم کاشانی به عنوان هنرجو درخشان به خدمت و شاگردی معمار این مسجد، حاج شعبانعلی، در می‌آید که سال ها بعد خود معمار برجسته ای می‌شود.

مسجد آقا بزرگ از جاهای دیدنی کاشان
مسجد آقا بزرگ از جاهای دیدنی کاشان

بسیاری از بناهای معروف کاشان را طراحی می‌کند. جاهای دیدنی کاشان قدرتی دارد که شما را به درون تونل زمان برده و فضای شما را تغییر دهد. پس مسجد آقا بزرگ را در بین لیست خود قرار دهید.

 

شهر زیر زمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد تونلیست که توسط دست و با فضا های معماری فراوان حفر شده است. این شهر در عمق ۳ متری زمین قرار گرفته است. این شهر زیرزمینی حدود دو سال پیش هنگامی که یکی از اهالی نوش آباد در حال کندن زمین بود؛ کشف شد و در نخستین فصل از کاوش های باستان شناسی مشخص شد که شهر زیرزمینی نوش آباد در دوره های اسلامی مورد استفاده قرار می‌گرفته است و احتمالا پناهگاه مردم نوش آباد بوده است.

شهر زیر زمینی نوش آباد
شهر زیر زمینی نوش آباد

شهر زیر زمینی نوش آباد، شهری سه طبقه است که طبقه اول آن در عمق ۳ متری و طبقه سوم آن در عمق ۱۶ متری از سطح زمین ساخته شده است. ارتفاع هر طبقه حدود ۱۸۰ سانتی متر است. باستان شناسان با توجه به محدود بودن کاوش های خود در این شهر زیرزمینی هنوز وسعت دقیق این شهر را نمی‌د‌انند اما با توجه به دالان های تو در توی این شهر و فضا های مختلف تصور می‌شود این شهر دارای چندین هزار متر وسعت باشد.

جاذبه های گردشگری نیشابور؛ تجربه ناب تاریخ و فرهنگ ایران
بخوانید ...

 

بازار سنتی کاشان؛ فرصتی برای خرید سوغاتی

یکی از جاهای دیدنی کاشان بازار سنتی‌اش است. این بازار دیدنی از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه پیدا می‌کند و بناهای تاریخی زیادی را در خودش جای داده که از جمله آنها مسجد میدان میر عماد، کاروانسرای میر پنج، زغالی‌ها، غفار پور، رباط، بروجردی‌ها، نراقی‌ها، تیمچه معروف امین‌الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سید آقا، تیمچه صباغ، آب انبار بالا بازار، آب انبار درب زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد کفش‌دوزها و مسجد بالا بازار و…. است.

بازار سنتی کاشان
بازار سنتی کاشان

هر کدام از قسمت‌های بازار محل فعالیت صنفی خاص است. در یکی از قسمت‌هایش مسگرها و کفش‌دوزها و رنگرزها فعالیت میکنند و از ده‌ها سال پیش کارشان را تا امروز سرپا نگه داشته‌اند و در بخش دیگری زرگرها، بزازها و خیاط ها. از بازار کاشان می‌توان مهمترین و مرغوب‌ترین سوغات کاشان مثل انواع شیرینی و عرقیجات را هم خرید.

 

آتشکده هرپک ابیانه از دیگر جاهای دیدنی کاشان

قدیمی‏‌ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده هرپک است که مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته است. آتشکده هرپک از جاذبه های دیدنی روستای ابیانه کاشان می‌باشد که از زمان ساسانیان باقی مانده است. این بنا در زمان هخامنشیان بنا شده و در زمان ساسانیان به اوج معماری خود رسیده است و از ویژگی های آن باید به استفاده از سنگ و ملات ساروج در طاق ضربی اشاره کرد. آتشکده هرپک مانند تمامی بناهای ابیانه روی شیب پست و بلند واقع شده است. این بنا طوری ساخته شده که از هر طرف قابل رویت باشد.

آتشکده هرپک ابیانه از دیگر جاهای دیدنی کاشان
آتشکده هرپک ابیانه از دیگر جاهای دیدنی کاشان

از طبقه تحتانی این پرستشگاه هنوز یک تالار کوچک باقیمانده است. طبقه مخصوص آداب مذهبی در سطح کوچه فعلی می‌باشد. یک سرسرا که از سه جزو گنبدوار تشکیل شده و به جایگاه آتش و قسمت‌های دیگر مربوط به پرستش راه داشته است.

 

حمام فین؛ قتلگاه مرد پر افتخار ایران زمین

حمام فین یکی از جاهای دیدنی کاشان است که به‌واسطه‌ی اهمیت تاریخی آن بسیار در بین ما ایرانی‌ها مشهور است. این حمام در بخش جنوبی باغ زیبای فین قرار گرفته و در حقیقت از دو حمام تشکیل شده است.

حمام فین؛ قتلگاه مرد پر افتخار ایران زمین
حمام فین؛ قتلگاه مرد پر افتخار ایران زمین

ساخت یکی از این حمام‌ها که به حمام برزگ یا سلطنتی شناخته شده، به فرمان فتحعلی‌شاه بوده است. حمام دیگر که با نام حمام کوچک یا صفوی معروف است، همان مکانی است که یکی از سیاه‌ترین صفحه‌های کتاب تاریخ ایران را به خود اختصاص داده؛ امیرکبیر، صدراعظم پر افتخار ایرانی دراین حمام به قتل رسیده و به همین سبب این بنا در بین جاهای تاریخی اهمیت بالایی دارد.

 

حمام سلطان امیر محمد، شکوه معماری خاص یک حمام

یکی از آثار مهم و ارزشمند کاشان، حمام سلطان امیراحمد است. تزئینات این حمام آن را به به اثری مهم در میان جاهای دیدنی کاشان تبدیل کرده است. این حمام یکی از جذاب ترین حمام های ایران است و درست در بافت تاریخی شهر، حوالی خانه بروجردی ها، خانه عباسیان و خانه طباطبایی ها قرار گرفته است.

حمام سلطان امیر محمد
حمام سلطان امیر محمد

حمام سلطان امیراحمد یک پشت بام تماشایی هم دارد. این پشت بام مورد علاقه بسیاری از عکاسان است. بام این حمام یکی از نمونه های منحصربفرد بام های گنبدی کشور است. بر روی بام چندین گنبد وجود دارد که با شیشه های عدسی محدب پوشیده شده اند. این شیشه‌ها باعث می‌شوند نور به داخل برسد و از طرفی امکان دیدن فضای داخلی هم وجود نداشته باشد و این موضوع شیوه‌ای نو در سبک معماری آن دوران است.

 

مسجد جامع کاشان از جاهای دیدنی کاشان

کهن‌ترین بنای تاریخی در کاشان، مسجد جامع این شهر است که قدمت آن به دوران حکومت سلجوقیان بازمی‌گردد. این اثر ارزشمند تاریخی به‌همت دختر مالک اشتر، صفیه خاتون، ساخته شده است.

مسجد جامع کاشان از جاهای دیدنی کاشان
مسجد جامع کاشان از جاهای دیدنی کاشان

این بنای تاریخی و ارزشمند مذهبی، در ادوار مختلفی همچون کریم‌خان زند و عبدالرزاق خان (حاکم کاشان)، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. از زیبایی‌های قابل‌توجه این مسجد می‌توان به هنر خطاطی استادانی چون عبدالکریم و ابن محمد حسین محمد کاظم اصفهانی اشاره کرد که بر دیواره‌های آن وجود دارد.

 

خانه عامری ها

این خانه بلندترین بادگیر را در بین خانه‌های شهر کاشان دارد و یکی از دلایل شهرتش همین امر است. خانه عامری‌ها امروزه یکی از هتل‌های سنتی و پرخواهان شهر کاشان است. عمر خانه با سلطنت قاجاریان برابری می‌کند. فردی به نام سهام السلطنه عامری خانه را برای سکونت قوم و فامیل بنا نهاد. البته بناهای دیگری هم به مرور به خانه اضافه شد.

خانه عامری ها
خانه عامری ها

خانه عامری‌ها دارای ۸۵ اتاق است. این بنا زیبایی خود را مدیون معماری چشم‌نواز، مقرنس‌کاری و منبت‌کاری بی‌نظیر به همراه گچبری‌های زیبا است. تقارن در این خانه و به خصوص در حیاط آن بسیار مورد توجه است و نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. تناول غذا در تالار آیینه‌سرا یکی از لذت‌هایی است که نباید به راحتی از آن گذشت.

 

خانه طباطبایی ها؛ شکوهی از معماری دل انگیز

یکی از زیباترین خانه های تاریخی کاشان. این خانه با حیاط دلنشین و حوض بزرگش آدم را مجذوب می‌کند. خانه را که در محله سلطان امیراحمد واقع شده مرحوم سیدجعفر طباطبایی، از تجار معروف فرش کاشان در سال ۱۲۵۰ هجری ساخته و شامل اندورنی و بیرونی و قسمت مربوط به خدمه است.

خانه طباطبایی ها
خانه طباطبایی ها

اتاق شاه‌نشین با پنجره‌های مشبک رنگی، آیینه کاری و گچبری‌ها از زیباترین قسمت‌های خانه است و اختلاف ارتفاع ۸ تا ۱۰ متر با سطح کوچه باعث شده نسیم خنکی که از سطح حوض حیاط مرکزی وارد زیرزمین می‌شود، به خصوص در فصل تابستان ۱۵ تا ۲۰ درجه اختلاف دما بین زیرزمین و بیرون ایجاد کند. خانه طباطبایی ها ۴۷۰۰ متر است و با ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات یکی از بی‌نظیرترین بناهای کاشان به شمار می‌رود.

جاذبه های گردشگری کرمان؛ شهری غنی از تاریخ و طبیعت
بخوانید ...

 

خانه تاریخی منوچهری

خانه منوچهری هتل سنتی سه ستاره مجموعه ای اقامتی در بافت تاریخی شهر کاشان در نزدیکی بازار قدیمی و در حد واسط محله سرپله و سرسنگ قراردارد که یکی از جاهای دیدنی این شهر است. این مجموعه یکی از گنجینه های کم نظیر معماری سنتی ایران به شمار می‌آید. این مجموعه شامل ۸ اتاق اقامتی است که هریک دارای ویژگی های تزئینی خاص بوده و در سه وجه حیاط اندرونی مشرف به آبنما و باغچه های باصفای درختان میوه قرار گرفته اند.

خانه تاریخی منوچهری
خانه تاریخی منوچهری

اتاق نهارخوری خانه یکی از زیباترین فضاهای سنتی بنا می‌باشد که با دیواری از پنجره های ارسی مزین به شیشه های رنگین برای صرف صبحانه و غذاهای سنتی ایرانی چشم به راه میهمانان است. آب انبار عمارت با تغییر کاربری به یک فیلمخانه مجهز به آخرین تکنولوژی روز جهت استفاده میهمانان اقامتی و نیز همایش های خاص در نظر گرفته شده است. سرویس رایگان اینترنت، کارگاه سنتی پارچه بافی در سرداب دلباز و پرنور از دیگر امکانات این هتل می‌باشند.

 

کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب، قلعه‌ای در کویر آران و بیدگل کنار دریاچه نمک آران ‌است که توسط شاه عباس در سال ۱۰۱۲ قمری ساخته شده‌است.

کاروانسرای مرنجاب
کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب از جمله آثار تاریخی موجود در منطقه می‌باشد. قلعه مرنجاب، کاروانسرایی است در کویر آران و بیدگل که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروان‌ها برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس از این مسیر می‌گذشتند. قنات کنار کاروانسرا که برکه بزرگی به وجود آورده است، آب شیرین دارد و این در کویر نمک و شوره زار یک معجزه به شمار می‌رود.

 

بقعه امام زاده شازده ابراهیم کاشان

بقعه‌ امام زاده شازده ابراهیم کاشان در منطقه‌ی فین یکی از جاذبه ‌های فرهنگی کاشان است که اگر به دنبال درک عمیقی از زندگی و فرهنگ کاشانی‌ها که نمونه جذابی از فرهنگ ایرانی است هستید می‌توانید از آن بازدید کنید.

بقعه امام زاده شازده ابراهیم کاشان
بقعه امام زاده شازده ابراهیم کاشان

ایران تراول توصیه می‌کند برنامه خود را به طوری تنظیم کنید که پنجشنبه شب از این مکان بازدید کنید. در این بازه شاهد ترکیبی از زیارتگاه بازارچه و تفرجگاه خواهید بود.

 

قمصر؛ مهد گل محمدی

قمصر شهری از توابع کاشان است که بسیاری از گردشگران بعد از بازدید از کاشان به آن سر می‌زنند.

قمصر؛ مهد گل محمدی
قمصر؛ مهد گل محمدی

فصل بهار پررونق‌ترین زمان سفر به قمصر است. در این فصل دشت‌های گل محمدی رنگین می‌شوند و گلاب‌گیری یکی از اتفاقات مهم گردشگری در این منطقه به حساب می‌آید. اگر در فصل بهار مسافر کاشان هستید، این جشنواره‌ی خوش ‌رنگ ‌و بو را از دست ندهید.

 

تجدید پیمان با خاطرات کودکی در بازدید از خانه موزه عروسک

کافی است که پا به درون این عمارت قاجاری قدیمی بگذارید تا حال‌وهوای آن شما را به شور و شعف وا دارد. این خانه قدیمی به موزه اسباب‌بازی تبدیل شده و در آن می‌توانید خاطره‌انگیزترین اسباب‌های سرگرمی کودکی در گذشته را ببینید.

خانه موزه عروسک
خانه موزه عروسک

فرفره‌ها، عروسک‌های دست‌ساز و بازی‌های فکری قدیمی همه دست به دست هم می‌دهند تا خاطره‌ایی زیبا از حضور شما بسازند. تعدادی از اتاق‌های عمارت به اقامتگاه بوم‌گردی تبدیل شده و شب‌ها مراسم‌هایی مانند بازی‌های دسته‌جمعی در حیاط برگزار می‌شود.

 

خانه عباسیان؛ حیاطی سرسبز و با صفا

به عقیده بسیاری، خانه عباسیان زینت خیابان علوی و کوی سلطان میراحمد کاشان است. خانه‌ای که برخلاف رنگ خاکستری و کویری کاشان، باصفا و پردارو درخت است. خانه عباسیان ۵ حیاط دارد و سبک معماری اش گودال باغچه است، به این معنی که بنا پایین‌تر از سطح کوچه ساخته شده تا هم دسترسی به آب قنات راحتر شود و هم خاصیت عایقی مصالح، خانه را از گرما و سرما حفظ کند.

خانه عباسیان در کاشان
خانه عباسیان در کاشان

صد سال پیش هر کدام از ورثه سهم خود را می‌فروشند و تاجر فرش معروفی به اسم عباسیان حیاط بیرونی خانه را هزار تومان می‌خرد و از آن زمان به بعد نامش روی خانه می‌ماند. خانه عباسیان که اوج هنر معماری و گچ بری را در اتاق هایش می‌توان دید نامزد دریافت جایزه زیباترین و ارزشمندترین بنای مسکونی ایران شده، خانه‌ای که سریال‌هایی مثل خانه‌ای در تاریکی، مسافر ری و ملاصدرا نیز در آن ساخته شده است.

 

حصار سلجوقی؛ تماشای همزمان شگفتی و زیبایی

حصار سلجوقی کاشان جایی است که شگفتی و زیبایی را یکجا معنا می‌کند. از کوچه پس کوچه‌های خیابان علوی که بگذرید از همان اول می‌فهمید که قرار است با جایی جالب روبرو شوید. به خصوص اگر به شما گفته باشند قرار است جایی بروید که تا به حال شبیهش را ندیده‌اید. بعد از گذر از کوچه به محوطه‌ی پارک مانندی می‌رسید. بی شک اولین چیزی که نظر شما را جلب می‌کند رنگ محیط است. چمنی با سبزی مثل نقاشی‌ها، آسمان تیره‌ی دم غروب و قهوه‌ای نور دیده‌ی نیم حصاری که ازهمینجا معلوم است محیط را به فضایی جادویی تبدیل کرده.

حصار سلجوقی
حصار سلجوقی

از حصار بالا می‌روید. بالا و بالاتر و ناگهان چشمتان به چیزی می‌افتد که انگار مادر تاریخ است! حصار سلجوقی! دژی که دور تا دور محوطه‌ای کشیده شده و حالا جز دیوارهای آب خورده و ریخته‌ای از آن نمانده است.

 

آرامگاه شاعر معاصر سهراب سپهری

چنانچه علاقمند به ادبیات و هنر هستید می‌توانید به ۴۲ کیلومتری شهر کاشان به سمت مشهد اردهال بروید و از آرامگاه شاعر مشهور و نقاش معاصر ایران سهراب سپهری بازدید کنید.

آرامگاه شاعر معاصر سهراب سپهری
آرامگاه شاعر معاصر سهراب سپهری

این شاعر بزرگ در صحن امامزاده سلطان علی‌ابن محمدباقر در روستای مشهد اردهال (واقع در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان) به خاک سپرده شده است.

 

آتشکده نیاسر کاشان از جاذبه های دیدنی کاشان

آتشکده‌ای چهارطاقی و به‌جای‌مانده از دوران حکومت ساسانیان در ارتفاعات نیاسر کاشان قرار دارد که در گذشته‌های دور به‌عنوان مکانی برای برگزاری آیین و رسوم خاص پیروان دین زرشت، مورد استفاده بود.

فواید مسافرت؛ 24 دلیل برای شادی شما با سفر رفتن
بخوانید ...
آتشکده نیاسر کاشان
آتشکده نیاسر کاشان

این اثر تاریخی که به نام‌های (چهار قاپو) و (چهار دروازه) نیز شهرت دارد، توسط باستان‌شناسان در گروه قدیمی‌ترین و عظیم‌ترین نمونه‌های بنای چهارطاقی ایرانی قرار گرفته که اتفاقا بین دیگر آثار مشابه، سالم‌تر بوده و خسارات و خرابی‌های کمتری را به خود دیده است.

 

مدرسه سلطانیه از جاهای دیدنی کاشان

قدمت مدرسه به دوره قاجار باز می‌گردد. در سال ۱۲۲۱ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه کلنگ مدرسه سلطانیه زده شد و در سال ۱۲۲۹ هجری قمری ساخت آن به پایان رسید. معمار این بنای تاریخی محمد شفیع بوده است. مدرسه سلطانیه در مجاورت بازار کاشان قرار دارد. سبک بنا شباهت زیادی به مدارس چهارباغ و صدر اصفهان دارد.

مدرسه سلطانیه از جاهای دیدنی کاشان
مدرسه سلطانیه از جاهای دیدنی کاشان

حیاط مدرسه پوشیده از درختان کاج است و یک آب‌نما در وسط حیاط به چشم می‌خورد. دورتادور صحن حدود ۵۰ حجره وجود دارد که به منظور اسکان طلاب ساخته شده‌اند. تزئین مدرسه با کتیبه‌های گچی و کاشی‌کاری‌های رنگارنگ، گنبد آجری و سردر که با اسلوب زیبایی کاشی‌کاری شده، نگاه گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.

 

آرامگاه شاه عباس را فراموش نکنید

پنجمین پادشاه سلسله علوی، شاه عباس بزرگ در کاشان بوده که با توجه به نوشته های روی آن این مقبره مربوط به قرن ۱۲ میلادی می‌باشد. شاه عباس علوی به هنر، معماری و موسیقی علاقه فراوان داشت و میدان نقش جهان، عالی قاپو، عمارت چهل ستون، چهار باغ، و سی و سه پل از آثار دوران حکومت او است.

آرامگاه شاه عباس را فراموش نکنید
آرامگاه شاه عباس را فراموش نکنید

 آرامگاه شاه عباس اکنون در امامزاده حبیب بن موسی که با شماره ۲۳۷ به ثبت ملی نیز رسیده، واقع شده است.

 

حمام و آسیاب آبی از جاهای دیدنی کاشان

حمام تاریخی و آسیاب آبی از دیگر آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی شهر نیاسر کاشان هستند که گویا در دوران صفویه ساخته شده است. نحوه انتقال آب به داخل حمام نیز جالب و درخور توجه است. آب از آبشار به وسیله کول‌های گلی به داخل 8 گوش زیبایی و از آنجا به داخل حمام هدایت می‌شد و از آنجا به کل حمام انتقال می‌یافت و آب شرب حمام نیز به وسیله کول‌های جداگانه به داخل حمام هدایت می‌شد. سوخت حمام هیزم بوده و دارای خزان بوده و ورودی هشت ضلع شکل آن به وسیله دالان‌هایی از بیرون حمام جدا شده است.

آسیاب آبی به وسیله آبی که از آبشار به پائین ریخته می‌شده به گردش درآمده است. آب ابتدا در داخل تنوره‌هایی ذخیره و از آنجا بوسیله کول باریکی با فشار به چرخه آسیاب می‌ریزد و سنگ آسیاب را به گردش درمی‌آورد و به این ترتیب گندم و جو را آسیا می‌کند. نوع معماری آسیاب و حمام شبیه هم است.

 

دریاچه نمک آران و بیدگل از جاهای دیدنی کاشان

دریاچه نمک آران در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل واقع است. این دریاچه از غرب به کوه های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر، از شمال و غرب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود است. وسعت این دریاچه در حدود ۶۴۷ کیلومتر مربع می‌باشد. شکل این دریاچه شبیه به یک مثلث است.

دریاچه نمک آران و بیدگل
دریاچه نمک آران و بیدگل

زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلاب ها و آب های سطحی در طول قرن ها پدید آمده است. عمق نمک این دریاچه بین ۵ تا ۵۴ متر متغیر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا شده اند. با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک های موجود کرت بندی های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می‌دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

 

باغ تالار و عمارت کوشک یکی دیگر از جاهای دیدنی کاشان

باغ تالار ازآثار جالب و دیدنی شهر نیاسر می‌باشد که درختان کهنسال و بس رفیع آن زبان‌زد خاص و عام می‌باشد. درختان سر به فلک کشیده زیبا و دل انگیز این باغ قدیمی که آب چشمه اسکندریه در میان آن جاریست نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

باغ تالار و عمارت کوشک
باغ تالار و عمارت کوشک

عمارت بسیار زیبا و بدیع بنا نهاده که به کوشک تالار معروف است از دیگر جاهای دیدنی کاشان است. این عمارت و بنای تاریخی که رو به ویرانی مرمت شده است.

 

روستای ابیانه از جاهای دیدنی کاشان

یکی از جاهای دیدنی کاشان در پاییز یا هر فصل دیگری، روستای ابیانه است که در بین گردشگرهای داخلی و خارجی طرفدارهای بسیاری دارد.

روستای ابیانه از جاهای دیدنی کاشان
روستای ابیانه از جاهای دیدنی کاشان

این روستا آب‌ و هوای مطلوب و معتدلی دارد و معماری خاص روستایی آن در کنار طبیعت دلچسبش، آن را به یکی از مناطق پر توریست ایران تبدیل کرده است.

 

خانه تاریخی آل یاسین از جاذبه های دیدنی کاشان

خانه تاریخی آل یاسین (Al-e Yasin Historical House) در دوره سلطنت قاجار ساخته شد و ۲۰۰ سال قدمت تاریخی دارد.

خانه تاریخی آل یاسین
خانه تاریخی آل یاسین

این خانه تا سال ۱۳۶۵ به صورت مسکونی مورد استفاده قرار می‌گرفته که در سال ۱۳۷۰ به شهرداری کاشان فروخته شد. بخش های اصلی خانه از استخر، هال، اتاق های متقارن و انبارهای متعدد ساخته شده است.

 

آبشار نیاسر از جاذبه های دیدنی کاشان

آبشار نیاسر در چند کیلومتری شمال غرب کاشان، در محله‌ی قدیمی سرکمر قرار دارد. این آبشار نمای فوق‌العاده‌ای به شهر نیاسر داده است و یکی از جاذبه‌های محبوب در بین گردشگران است. آب این آبشار از چشمه‌ی تالار تأمین می‌شود و در زمستان از همیشه پر آب‌تر است.

آبشار نیاسر از جاهای دیدنی کاشان
آبشار نیاسر از جاهای دیدنی کاشان

در کنار این آبشار ورودی غار نیاسر را هم میتوانید ببنید که به جذابیت آن اضافه کرده است. در فهرست طبیعت و جاهای دیدنی کاشان، سری هم به حوالی شهر بزنید و آبشار نیاسر را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *