Loading...

وبلاگ

جاذبه های گردشگری کرمانشاه؛ زیباترین مکانهای کرمانشاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه؛ زیباترین مکان های دیدنی کرمانشاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت ایران و از بزرگترین شهرهای غرب کشور محسوب میگردد. کرمانشاه پایتخت استان کرمانشاه میباشد و بزرگترین شهر کردنشین ایران نیز به حساب میآید. کرمانشاه از جمله شهرهای تاریخی و پر جاذبه ایران میباشد که دارای اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی میباشد. از معروفترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه میتوان از طاق بستان نام برد.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه
جاذبه های گردشگری کرمانشاه

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با  مکان های دیدنی کرمانشاه آشنا شوید.

 

زبان و گویش مردم کرمانشاه

زبان بییشتر مردم این استان کردی است که با لهجه ها و گویش های مختلف از جمله کلهری، گورانی، اورامی، جاقی و لکی سخن میگویند و زبان مردم شهرستان سنقر ترکی سنقری است که با سایر گویش وران آذری و ترکی در کشور متفاوت است.

زبان و گویش مردم کرمانشاه
زبان و گویش مردم کرمانشاه

در شهر کرمانشاه فارسی کرمانشاهی که گفته میشود بیش از 700 سال پیشینیه دارد. متداول است و بخش بزرگی از مردم شهر کرمانشاه به این گونه از زبان فارسی سخن میگویند.

 

ایل ها و اقوام کرمانشاه

ایل های بزرگ کرد ایران از جمله ایل کلهر، ایل زنگنه، و ایل گوران، ایل سنجابی و ایل قلخانی در استان کرمانشاه مستقر هستند. از نظر مذهبی و آیینی هم میتوان کرمانشاه را بهشت ادیان و باورها دانست. چرا که دارای گونه گونی بسیار زیادی است. به طور مثال پیروان مذهب شیعه، سنی، اهل حق (بارسان) و آیین های عرفانی مانند نعمت اللهی همچنین پیروان مذهب ادیان یهودی، مسیحی (ارمنی و آشوری) در این استان همزیستی دارند. هر یک از اقوام و ایل ها دارای مراسم و آیین های مختلفی هستند که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و میتواند به عنوان میراث ناملموس و معنوی به عنوان ظرفیت گردشگری استفاده شود.

 

سوغات کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه همه ساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. بازار کرمانشاه از بزرگ ترین بازارهای ایران است و گفته میشود بیش از 200 سال قدمت دارد. این مجموعه تاریخی دارای 19 راسته بازار است و آثاری مانند تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، مسجد عمادالدوله، موزه های پوشاک استان کرمانشاه و موزه خط و کتاب در نزدیک بازار قرار گرفته است.

سوغات کرمانشاه
سوغات کرمانشاه

معروف ترین سوغاتی که از کرمانشاه میتوان خزید نان برنجی و نان خرمایی است. هرچند این شیرینی ها در همه جای کرمانشاه وجود دارد. اما مرغوب ترین نان برنجی و نان خرمایی را در بازار سنتی کرمانشاه میتوان تهیه کرد. نان برنجی کرمانشاه این روزها شهرت منطقه ای ییدا کرده و نه تنها به استان های دیگر صادر میشود، بلکه در استان های دیگر هم تهیه میشود و به فروش میرسد. علاوه بر نان برنجی و نان خرمایی، کاک، روغن کرمانشاهی، سقز کردی و تخمه سنقری را هم میتوان نام برد که در شهرهای دیگر ایران زبانزد است.

 

طاق بستان از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

طاق ‌بستان که یکی از معروف‌ترین مکان‌های توریستی شهر کرمانشاه است، مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشته‌های دوره‌‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد که شامل دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ نبشته است. آنچه روی سنگ‌های دو طاق حجاری شده، صحنه‌های تاریخی تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی مفرح تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

طاق بستان از جاذبه های دیدنی کرمانشاه
طاق بستان از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

این اثر در ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. طاق‌بستان قرار بود روزی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گیرد اما مغازه‌های کبابی و خانه‌های اطراف آن مانع این اقدام هستند و مشکلات فراوانی نیز برای این اثر مهم تاریخی ایجاد کرده اند.

 

صحنه، پایتخت موسیقی عرفانی ایران

صحنه یکی از شهرهای زیبای استان کرمانشاه در مسیر کنگاور به بیستون واقع شده است. سراسر خیابان های این شهر پوشیده از درختان چنار کهنسال است که طراوت خاصی به محیط بخشیده است.

صحنه، پایتخت موسیقی عرفانی ایران
صحنه، پایتخت موسیقی عرفانی ایران

مردم خوب این شهر بیشتر اهل عرفان و موسیقی هستند، به سختی میتوان صحنه را پایتخت موسیقی عرفانی کشور دانست. بیشتر تنبورنوازان ایران از این شهر برخاسته اند. پس از بازدید شهر زیبای صحنه و سراب صحنه میتوانید از کباب این شهر بخورید و خاطره ای خوش از سفرتان را رقم بزنید.

جاهای دیدنی ایران از نگاه گاردین
بخوانید ...

 

معبد آناهیتا؛ آکروپولیس شرق دنیا

در استان کرمانشاه حدود 4 هزار اثر تاریخی شناسایی شده که تنها حدود 700 اثر آن به ثبت آثار ملی رسیده است و بیستون به ثبت اثر جهانی رسیده است. یکی از راه های دسترسی به استان کرمانشاه بزرگراه همدان به کرمانشاه است و بیشتر گردشگران از این مسیر وارد استان میشوند.

معبد آناهیتا؛ آکروپولیس شرق دنیا
معبد آناهیتا؛ آکروپولیس شرق دنیا

در گذر از این مسیر میتوان در شهر کنگاور توقف و از محوطه معبد آناهیتا بازدید کرد. بنای این معبد در مرکز شهر کنگاور است. برخی این بنا را معبد آناهیتا الهه یا ایزد بانوی آب دانسته اند. برخی هم آن را کاخی نیمه تمام از دوران ساسانی میدانند به هر حال یکی از جاذبه های زیبایی استان کرمانشاه است.

 

تالاب هشیلان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

تالاب هشیلان بصورت ناودیسی در گستره دشتی و اراضی پست دامنه کوه‌های خورین و ویس در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه در ارتفاع ۱۳۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت این تالاب تقریباً ۴۵۰ هکتار است که از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، به ‌عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع در نظر گرفته‌ شده است. آب تالاب در بالادست بصورت سراب و چشمه‌های جوشان است و در پهنه تالاب بصورت کانال‌های بزرگ و کوچک پخش‌شده است.

تالاب هشیلان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کرمانشاه
تالاب هشیلان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ با مساحت تقریبی از ۱۰۰ مترمربع تا حدود یک هکتار وجود دارند که در فصل زمستان و در روزهای پرباران، در اثر افزایش دبی آب تالاب، بعضی از آن‌ها در زیرآب پنهان میشوند. میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان ۴۵۱ میلی‌متر است و در سراسر سال باد در جهات مختلف در این منطقه میوزد.

 

تکیه معاون الملک

حسین خان معین‌الرعایا ۱۱۴ سال پیش تکیه معاون الملک را در شهر کرمانشاه بنا کرد و بعدها به همت حسن خان معین‌ الملک تکمیل شد. این مجموعه از سه بخش اصلی حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده و کاشی‌کاری زیبای آن در جهان بی همتا است. رنگ‌های به کار رفته در کاشی‌های این بنا طبیعی بوده و زیبایی خاصی به این اثر بخشیده‌اند.

تکیه معاون الملک
تکیه معاون الملک

تکیه معاون الملک میزبان عزاداری‌های مردم کرمانشاه بوده است. بخش زینبیه برای بانوان ساخته شده بود که دارای دو درب بوده است. بانوان هنگام ورود از دری که در بخش بالایی زینبیه تعبیه شده بود استفاده میکردند. این امر باعث میشد بدون برخورد با مردها بتوانند در تکیه رفت و آمد کرده و در مراسم عزاداری شرکت کنند. بخش حسینیه و زینبیه نیز برای عزاداری مردان ساخته شده بوده که کاشی کاری‌ها و تابلوهای بی‌نظیری دارد. بیشترین تابلو-کاشی‌ها نیز در بخش زینبیه قرار دارند. همچنین در بخش حسینه میتوان از موزه‌های پوشاک و مردم‌شناسی دیدن کرد.

 

کاروانسرای شاه عباسی بیستون

کاروانسرای شاه عباسی بیستون در پای کوه بیستون و فرهادتراش خودنمایی میکند. این کاروانسرا به سبک چهار ایوانی ساخته شده و بیش از 3 هزار متر مساحت دارد. در چهار گوشه این بنا برج هایی قرار دارد که بر زیبایی آن افزوده است. آغاز ساختن این کاروانسرا در زمان شاه عباس بوده و تا دوره شاه سلیمان طول کشیده است.

کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون

در سال های اخیر بنا مرمت شد و این روزها به بخش خصوصی واگذار شده تا تبدیل به هتل شود. علاوه بر آثار یاد شده کتیبه شیخ علی خان زنگنه، کاروانسرای ایلخانی و آثار دیگری در محوطه بیستون وجود دارد که از دیدن آنها نمیتوان چشم پوشی کرد.

 

تکیه بیگلر بیگی از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

این بنای زیبا در محله قدیمی فیش آباد کرمانشاه واقع شده است. این تکیه در دوره قاجار توسط عبدالله خان بیگلربیگی ساخته شده و یکی از جاذبه های آن آینه کار ایوان اصلی بناست.

تکیه بیگلر بیگی از جاذبه های دیدنی کرمانشاه
تکیه بیگلر بیگی از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

در این بنا علاوه بر جذابیت معماری خاص دوره قاجاریه میتوان از موزه هایی که در داخل آن ایجاد شده بهره برد. موزه خط و کتابت که از کم نظیرترین آثار در آن استفاده شده است و موزه پارینه سنگی و انسان شناسی کرمانشاه که آثار پیش از تاریخ آن را در کمتر جایی از موزه های دنیا میتوان دید در این مجموعه قرار دارد.

جاذبه های توریستی اصفهان؛ دیدنی های تاریخی و طبیعی اصفهان نصف جهان
بخوانید ...

 

درخت رحمت از آثار طبیعی کرمانشاه

درخت رحمت در استان کرمانشاه واقع شده. این اثر ارزشمند با ارتفاع 37/7 متر و با قطر 8/46 متر در ورودی مجموعه تاریخی طاق بستان، خودنمایی میکند. این درخت علاوه بر ارزش ژنتیکی، ارزش فرهنگی و تاریخی هم دارد، به طوری که در فرهنگ عامه به درخت رحمت شهرت دارد. درختان چنار در کشور ما از اهمیت و سابقه تاریخی بالایی برخوردارند و درخت کهنسال طاق بستان پس از سرو 4 هزار ساله ابرقو دومین درخت کهنسال کشور است.

درخت رحمت از آثار طبیعی کرمانشاه
درخت رحمت از آثار طبیعی کرمانشاه

در ادبیات عامه آن رو به دوران ساسانی و افسانه شیرین و فرهاد نسبت میدهند. در ادبیات فولکلور در خصوص این درخت آمده که، این درخت رو شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان یادگاری میکارد. این درخت در طول تاریخ به نام های مختلفی هم چون دارپهلوان، درخت رحمت و درخت کهنسال طاق بستان نامگذاری شده است. این درخت در گذشته آسیب هایی دیده بود. اما با حفاظت هایی که در سالهای اخیر از آن به عمل آمد در سال 1388 به عنوان یکی از آثار طبیعی استان به ثبت ملی رسید.

 

باغ گلهای کرمانشاه؛ دومین باغ گل ایران

بعد از اصفهان، کرمانشاه دومین شهر دارای باغ گل است. باغ گل کرمانشاه در زمینی ۵ هکتاری با قابلیت کشت ۴ هزار گونه گیاهی و باغ گل‌های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی ساخته شده.

باغ گلهای کرمانشاه
باغ گلهای کرمانشاه

برای کاشت اغلب گیاهان این باغ از بذر درجه یک هلندی استفاده شده. این باغ بزرگ و زیبا شامل نمایشگاه کاکتوس، برکه، آبراه، بخش گل‌های فصلی، درختچه‌ها و گونه‌های مختلف گل است که از کشورهای مختلف جمع ‌آوری شده است.

 

غار قوری قلعه از دیگر جاذبه های دیدنی کرمانشاه

غار قوری قلعه در استان کرمانشاه در فاصله ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه و ۲۵ کیلومتری پاوه قرار دارد، غار در دامنه رشته‌کوه شاهو و داخل کانی‌های آهکی ایجادشده و ارتفاع دهانه آن از سطح دریا حدود ۱۲۰۰ متر است، در حال حاضر غار از دو بخش تشکیل‌شده است. بخش اول که حدود ۵۰۰ متر طول دارد، از دو تالار و دالان‌های رابط بین آن‌ها تشکیل‌شده و نورپردازی از زوایای مختلف آن را تبدیل به مکانی زیبا برای گردشگری کرده است.

غار قوری قلعه از دیگر جاذبه های دیدنی کرمانشاه
غار قوری قلعه از دیگر جاذبه های دیدنی کرمانشاه

غار قوری قلعه که به (قوری قالا) نیز شهرت دارد، از مشهورترین آثار طبیعی کشور است که در استان کرمانشاه قرارگرفته و کارشناسان قدمتی بالغ‌بر ۶۵ میلیون سال را برای این غار کهن، تخمین زده‌اند. اما از مهم‌ترین ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار قوری قلعه، وسعت آن است که در میان دیگر غارهای آبی قاره‌ی کهن، مقام نخست را کسب کرده است.

 

غار پراو

غار پراو نام غاری در کوه پراو است که در ۱۲ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه، میان کوه طاق بستان و کوه بیستون قرار دارد. این غار در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پراو است که در ۳۰۰ متری پایین قله شیخ علیخان یا قله پراو قرار دارد. پراو در زبان محلی به معنای پر آب است. غار پراو ۴۰ سال پیش کشف شد. آن زمان بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا بوده است و به همین دلیل لقب اورست غارهای جهان را به آن داده‌اند. غار پراو دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه است که سازمان حفاظت محیط زیست ایران در سال ۱۳۸۸ آن را به ثبت رساند.

غار پراو
غار پراو

در حال حاضر غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده که بسیار عمیق تر از غار پراو هستند. به این ترتیب غار پراو در رتبه ۲۱۲ لیست عمیق‌ترین غار‌های جهان قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار پراو، دهانه آن است که در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا قرار دارد. این ارتفاع، بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا است.

 

مجسمه هرکول از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

در محوطه تاریخی بیستون نقش برجسته دیگری وجود دارد که به مجسمه هرکول معروف است. این اثر سال 1337 در زمان احداث جاده همدان کرمانشاه شناسایی شد و مربوط به دوره اشکانیان است.

مجسمه هرکول از جاذبه های دیدنی کرمانشاه
مجسمه هرکول از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

مرد نیرومندی که لم داده و نشسته و به آرنج چپش تکیه کرده است و پیاله ای به دست گرفته است. در پشت این مجسمه نیز سنگ نگاره هایی وجود دارد که تکمیل کننده آن است.

گردشگری؛ شما چگونه گردشگری هستید؟
بخوانید ...

 

گور دخمه ها؛ آپارتمانهای باستانی اجساد

اگر به نیت یک سفر رومانتیک راهی کرمانشاه شده‌اید، این قسمت سفر به‌ درد شما نمی‌خورد! بازدید از گوردخمه‌های (اسحاق‌وند) در شهرستان هرسین. برای رفتن به این نقطه باید راه‌تان را از کنگاور به‌سوی آن‌جا کج کنید. گوردخمه‌ها یکی از ویژگی‌های خاص کرمانشاه هستند، البته دفن مردگان در جای‌جای فلات ایران‌زمین رواج داشته، اما این یکی کمی متفاوت است. گوردخمه را با نام مقبره‌ صخره‌ای (کیکاووس) هم میشناسند.

گور دخمه ها؛ آپارتمانهای باستانی اجساد
گور دخمه ها؛ آپارتمانهای باستانی اجساد

این مقبره‌ها در کوه (شوق علی) حجاری و کنده شده است. گفته میشود که این مقبره یکی از نادرترین گوردخمه‌های دو طبقه‌ی به ‌جای مانده از دوران (مادها) است. شاید به ‌نظرتان با وجود این گوردخمه‌ها دیگر کرمانشاه؛ پایتخت باستانی عشاق نباشد، اما در اشتباه‌اید. این بنا‌ها نشان‌دهنده‌ عشق، علاقه و احترامی‌ست که مردمان این دیار به بستگان، عزیران و نزدیکانش‌ داشتند. در سال‌های اخیر ایجاد امکانات تفریحی در اطراف این گوردخمه‌ها، این مکان را به یکی از مکان‌های تفریحی کرمانشاه تبدیل کرده است.

 

مسجد شافعی ها از زیباترین جاذبه های دیدنی کرمانشاه

از دیدنی‌ترین و قشنگترین مساجد ایران، مسجد شافعی‌هاست. مسجد شافعی‌ها که به سبک مساجد ترکیه ساخته شده با گلدسته‌های بلندش شهر را زیباتر هم کرده است.

مسجد شافعی ها از زیباترین جاذبه های دیدنی کرمانشاه
مسجد شافعی ها از زیباترین جاذبه های دیدنی کرمانشاه

مسجد شافعی‌ها در سال ۱۳۲۴ ساخته شد و از سال ۱۳۲۶ تاکنون است که اهل تسنن در این مسجد نماز میخوانند. این مسجد از یک سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی میشود.

 

کنگاور از مناطق دیدنی کرمانشاه

شهرستان کنگاور در فاصله 616 کیلومتری تهران واقع شده و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. کنگاور به دلیل همجواری با معبد باستانی آناهیتا، از شهرهای تاریخی ایران به شمار میآید.

کنگاور از مناطق دیدنی کرمانشاه
کنگاور از مناطق دیدنی کرمانشاه

این شهر تا زمان ساسانیان آباد بود، ولی پس از غلبه عرب ها بر ایران ویران شد و اکنون آثار معبد آناهیتا بر روی تپه های آن باقی مانده است.

 

پارک کوهستان از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

پارک کوهستان در شمال شهر کرمانشاه و در نزدیکی محوطه تاریخی طاق‌بستان قرار دارد. این پارک از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های توریستی کرمانشاه است. نورپردازی زیبا و دو آبشار مصنوعی که در این پارک ساخته‌شده، زیبایی خاصی به این پارک بخشیده است. پارک کوهستان بام کرمانشاه بوده و از این پارک میتوانید منظره‌ی زیبای شهر را نظاره کنید، همچنین غار دو اشکفت نیز در این پارک قرار دارد.

پارک کوهستان از جاذبه های دیدنی کرمانشاه
پارک کوهستان از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

واقع امر این است که کرمانشاه با چشم‌اندازی بدیع و کوه‌های سر به فلک کشیده، سراب‌های پر آب و رودهای خروشان، طبیعتی بکر و غارهای اعجاب‌انگیز همچون نگینی در غرب ایران میدرخشد و پارک کوهستان کرمانشاه از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های غرب کشور است که با داشتن دو آبشار و شب‌های بسیار زیبا با نور پردازی‌ هایی خوشایند از نقاط گردشگری کرمانشاه محسوب میشود. این پارک همه ‌ساله پذیرای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. از بالای پارک کوهستان شهر کرمانشاه به شکلی فوق‌العاده زیبا نمایان است.

 

طاق گرا از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

در گردنه ای به نام پاتاق که در حد فاصل جاده کرمانشاه به سرپل ذهاب قرار دارد، بنایی تاریخی به نام طاق گرا به چشم میخورد که با استفاده از بلوک های سنگی ساخته شده است.

طاق گرا (طاق شیرین) از جاذبه های دیدنی کرمانشاه
طاق گرا (طاق شیرین) از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

طبق مدارک تاریخی، قدمت آن به اواخر سلطنت ساسانیان و پادشاهی خسرو دوم، باز میگردد.

 

رودخانه های استان کرمانشاه

استان کرمانشاه از مناطق نسبتاً پرآب کشور محسوب میشود. استان کرمانشاه شـــامل دو حوزه بزرگ آبخیز کـرخه علیا و سیـروان است. حــــوزه آبخیز کـرخه علیا (حوزه آبریز داخلی) شامل ۱۵ زیر حوزه اصلی است که در مرکز و شرق استان شامل شهرستان‌های کرمانشاه، اسلام ‌آباد غرب، کنگاور، جوانرود (بخش روانسر)، صحنه و هرسین میشود و آب رودخانه‌های آن به رودخانه سیمره میریزد. ­

رودخانه های استان کرمانشاه
رودخانه های استان کرمانشاه

حوزه آبریز سیروان (حوزه آبریز خارجی) با ۱۹ زیر حوزه اصلی در شمال غرب استان شامل شهرستان‌های قصرشیرین، پاوه، سرپل ذهاب، گیلان غرب، بخشی از سنقر، جوانرود (غیر از بخش روانسر) و بخــــشی از شهرستان اسلام ‌آباد غرب بوده و‌ آب رودخانه‌های آن از کشور خارج ‌شده و وارد کشور عراق میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *