Loading...

وبلاگ

جاذبه های توریستی اصفهان؛ دیدنی های تاریخی و طبیعی اصفهان نصف جهان

جاذبه های توریستی اصفهان؛ دیدنی های تاریخی و طبیعی اصفهان نصف جهان

جاذبه های چشم نواز اصفهان

دیگر این مثال تبدیل به یک اصل درباره ی شهر تاریخی و دیدنی ما ایرانیان یعنی اصفهان شده است: اصفهون، نصف جهون! بله، اصفهان یا همان نصف جهان ما به قدری زیباست که هر کسی که از آن دیدن کرده، به لحاظ غنای تاریخی و زیبایی جاذبه های این شهر به قدری به حد رضایت رسیده است که نه برای یک بار بلکه برای بارها هم خودش و هم اطرافیانش را به بازدید از جاذبه های توریستی اصفهان، این شهر زیبا رهسپار مرکز ایران کرده است.

جاذبه های چشم نواز اصفهان
جاذبه های چشم نواز اصفهان

این شهر زیبا به واسطه ی مردم خون گرم، جاذبه های غنی و بی نظیر تاریخی اش نه تنها در ایران بلکه در جهان، فرهنگ اصیل و امکانات کاملش و بسیاری از دیگر خصوصیات خوبش همیشه پر طرفدار بوده، هست و خواهد ماند. از این رو ما امروز در اجاره ویلا میخواهیم تا جاذبه های اصفهان را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

 

معرفی و بررسی جاذبه های توریستی اصفهان

یکی از زیباترین شهرهای ایران، شهر اصفهان در استان اصفهان است. اصفهان یکی از شهرهای بسیار مهم ایران است و از لحاظ بزرگی نیز در رده ی سوم و پس از شهرهای مشهد و تهران قرار میگیرد. این شهر آن قدر عناوین مختلف دارد که هر چقدر هم از آن ها نام ببریم، کم است. اصفهان در دوره های مختلف و زیادی از جمله دوره ی صفویان پایتخت ایران بوده است و به همین خاطر بیشتر جاذبه های اصفهان که جنبه ی تاریخی هم دارند در لیست آثار تاریخی و جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

معرفی و بررسی جاذبه های اصفهان
معرفی و بررسی جاذبه های اصفهان

اصلی ترین عاملی که باعث معروفیت بسیار زیاد اصفهان شده این است که، معماری اسلامی و بسیار زیبای این شهر در نوع خود باعث شده تا این شهر از لحاظ بسیار زیادی در نوع خود خاص باشد. در حال حاضر هم این شهر هم از لحاظ توریستی و هم از لحاظ تمرکز بسیاری از صنایع همچون فولاد و طلا در ایران اهمیت بسیار زیادی دارد. دیگر وقت آن رسیده است که به معرفی بهترین و معروف ترین جاذبه های اصفهان بپردازیم و در یک مطلب کامل به همه ی آن ها در کنار یکدیگر اشاره کنیم. اگر قصد سفر به شهر اصفهان را دارید و میخواهید تا از این شهر بسیار زیبا بازدید کنید، به راهنمای سفر به اصفهان سر بزنید تا بدانید علاوه بر این جاذبه ها، دیگر باید در این شهر به کجاها بروید و چه کارهایی بکنید.

 

عمارت عالی قاپو از جاذبه های توریستی اصفهان

اولین جاذبه از سری جاذبه های اصفهان که میخواهیم به شما معرفی کنیم، عمارت عالی قاپو است. این بنا را در زمان حکومت صفویان و به نام قصر دولت خانه و یا دولت خانه ی مبارکه ی نقش جهان در ضلع غربی میدان نقش جهان که امروزه آن را با نام میدان امام میشناسند، ساختند. کاخ عالی قاپو ۳ طبقه است و هر طبقه ی آن متشکل از ۲ اتاق است و با این احتساب اگر بخواهیم بگوییم، ۶ طبقه است. البته صبر کنید! بر روی این به اصطلاح ۶ طبقه، ۱ طبقه ی دیگر هم به عنوان بالاپشت بام قرار گرفته است که معمولا میروند و از بالای آن منظره ی شهر را نگاه میکنند و آن را ۱ طبقه ی دیگر هم به حساب میآورند.

عمارت عالی قاپو
عمارت عالی قاپو

با این حساب است که این بنای تاریخی ۳۶ متری از کف زمین تا آخرین آجرش را همه با ۷ طبقه اش میشناسند. درباره ی ارتفاع عالی قاپو از جاذبه های اصفهان باید این نکته را نیز بگوییم که این شهر تا همین چند دهه ی پیش عنوان بلندترین ساختمان شهر اصفهان را هم داشت. این ساختمان که از بیرون در برخی از زاویه ها ۵ و در برخی دیگر ۷ طبقه به نظر میرسد.

 

میدان نقش جهان یکی دیگر ازجاذبه های توریستی اصفهان

میدان نقش جهان یکی از بزرگترین و زیباترین میدان‌های جهان است. این میدان با ۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض، چهار اثر تاریخی اصفهان (مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام، سر در بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو) را در خود جای داده است. دورتادور میدان نقش جهان ۲۰۰ حجره‌ی ۲ طبقه دارد و گردشگران هم برای بازدید از این میدان میایند و هم برای خرید. زمانی که صفویان اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کردند، میدان نقش جهان احداث شد. در این هنگام مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر بازار قیصریه نیز ساخته شد.

میدان نقش جهان یکی دیگر ازجاذبه های توریستی اصفهان
میدان نقش جهان یکی دیگر ازجاذبه های توریستی اصفهان

در آن دوران در میدان نقش جهان مسابقات و بازی‌هایی مانند چوگان و قاپوق‌اندازی برگزار میشد. سان و رژه‌ی سربازان و سپاهیان هم در این میدان انجام میشد. در دوران قاجار قسمت‌هایی از این میدان در اثر بی‌توجهی تخریب شد اما در دوران پهلوی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار مرمت روی قسمت‌های تخریب‌شده انجام میگیرد. میدان نقش جهان در ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

سی و سه پل از مشهورترین جاذبه های گردشگری اصفهان

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی اصفهان سی ‌و سه ‌پل یا پل الله‌وردی‌خان است که با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، توسط الله‌وردی‌خان اوندیلادزه بر روی زاینده‌رود و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده و محل برگزاری مراسم جشن آب‌پاشان و همچنین مراسم خاج‌شویان ارامنه اصفهان در دوره صفویه بوده‌است. در عصر صفوی، نوروز ۷ شبانه‌روز در کنار سی‌وسه‌پل جشن گرفته میشد. در این ایام سی‌وسه‌پل را چراغانی میکردند و بعضی‌اوقات شاه‌عباس دستور گل‌ریزان این پل را میداد.

سی و سه پل
سی و سه پل

جهانگردان زیادی سی‌وسه‌پل را شاهکاری در معماری ایران میدانند؛ ازجمله آن‌ها میتوانیم به پرسی سایکس اشاره کنیم که سی‌وسه‌پل را یکی از پل‌های درجه اوّل جهان خوانده است، شاردن آن را شاه‌کار معماری و شگفت‌آفرین و دن گارسیا آن را از بهترین آثار معماری ایران خواند. و به قول لرد کرزن «انسان هیچ انتظار ندارد برای دیدن آنچه که روی هم رفته میتوان آن را باشکوه‌ترین پل دنیا نامید، ناچار از مسافرت به ایران باشد.

 

مساجد تاریخی از جاذبه های گردشگری اصفهان

مساجد به عنوان مهم ترین پایگاه های اجتماعی و سیاسی در میان مسلمین، از صدر اسلام تاکنون و از زمانی که سنگ بنای نخستین مسجد توسط نبی مکرم اسلام بنا نهاده شد، از جایگاهی مهم در جوامع اسلامی برخوردارند.

 

1. مسجد امام

این مسجد زیبا، با کاشی های نمادین آبی و مقاوم، یک بنای یادبود بصری در میدان اصلی اصفهان است که از زمان ساخت خود در 400 سال قبل، تا کنون هیچ آسیب جدی ندیده است و یک بنای تاریخی از زمان شاه عباس اول و سلسله صفویان به شمار میرود. گنبد مسجد یکی از قدیمیترین جاهای دیدنی اصفهان است که در سال 1629، آخرین سال سلطنت شاه عباس، تکمیل شد.

مسجد امام اصفهان
مسجد امام اصفهان

اگرچه هر یک از قطعات مسجد یک شاهکار به شمار میرود اما وحدت کلی طراحی آن یک تصویر ماندگار را به نمایش میگذارد. سنگ ستون های آن سنگ مرمر اردستان است و توسط هنرمندان با تجربه ای نقاشی و خوشنویسی شده است. هر پنل مسجد طراحی خاص خود را دارد. عدم تقارن عمدی در طراحی مسجد، منعکس کننده فروتنی سازندگان آن در مقابل هنر خداوند است.

 

2. مسجد شیخ لطف الله از جاذبه های توریستی اصفهان

مسجد شیخ لطف الله یکی از شاهکارهای معماری در میان مکان های دیدنی اصقهان است که در عصر صفوی ساخته شده است. مسجد شیخ لطف الله به عنوان زیباترین بنای ایران شناخته میشود.

مسجد شیخ لطف الله از جاذبه های توریستی اصفهان
مسجد شیخ لطف الله از جاذبه های توریستی اصفهان

این مسجد سال ۱۶۰۲ توسط شاه عباس اول و برای بزرگداشت شیخ لطف الله جبل عاملی ساخته شد که از علمای بزرگ زمان صفویه بود. مسجد به عنوان یک مسجد خصوصی برای خانواده سلطنی طراحی شده است. بنابراین هیچ مناره ای ندارد. یک تونل مسجد را به کاخ سلطنتی متصل میکند.

 

3. مسجد حکیم

این مسجد یکی از قدیمیترین مساجد در میان جاذبه های گردشگری اصفهان است که توسط شاه عباس دوم ساخته شده است.

مسجد حکیم اصفهان
مسجد حکیم اصفهان

طبق کتیبه ای که بر سردر ورودی مسجد قرار دارد ساخت آن در سال ۱۰۷۳ به پایان رسیده است. ویژگی خاص این مسجد وجود دو ساعت آفتابی است که در شمال غربی و ایوان آن قرار گرفته اند.

 

4. مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان از قدیمیترین و مهمترین بناهای مذهبی ایران است که پیش از حمله اعراب مرکز مذهبی مهم اصفهان بوده و آتشکده های شهر آن قرار داشتند.

مسجد جامع اصفهان
مسجد جامع اصفهان

آثار تاریخی کشف شده در این مکان قدمت آن را به دوره ساسانیان میرساند اما بنای اصلی مسجد در زمان عباسیان ساخته شده است.

 

5- مسجد سید

مسجد سید بزرگترین و مشهورترین مسجد اصفهان از قرن سیزدهم هجری است که به دستور(حجت الاسلام حاج سیدباقر شفتی ) از علمای بزرگ امامیه که در دوره سلطنت محمدشاه قاجار می زیسته بنا شده است ، در تزئینات کاشیکاری با طرح گلدان و منظره هائی که نمایش داده شده است. رنگ قرمز روشن نقش عمده ای دارد و این همان رنگی است که در مساجد دیگر دوره قاجار مانند مسجد رحیم خان و مسجد رکن الملک نیز مشاهده می شود.

جاذبه های گردشگری قشم؛ سفری به جزیره عجایب هفتگانه
بخوانید ...
مسجد سید اصفهان
مسجد سید اصفهان

آرامگاه (سید حجه الاسلام ) که بسیار مجلل و باشکوه بنا شده است ، در گوشه شمال شرقی صحن مسجد قرار دارد. در این مسجد تاریخهای متعددی از سال 1255 تا1311 هجری دیده می شود که کتیبه های آن به خط محمدباقر شریف شیرازی است. تزئینات داخل گنبد آرامگاه ، از نوع تزئینات گچبری ، آئینه کاری و طلاکاری است که به همراه ضریح نقره و طلاکوب آن با خطوط بسیار زیبا از قسمتهای تماشائی این مسجد می باشد.

 

بازار قیصریه یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه است. بازار قیصریه یکی از معروفترین بازارهای تاریخی ایران است که به بازار شاهى نیز شهرت دارد.

بازار قیصریه یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان
بازار قیصریه یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان

این بازار از سردر قیصریه شروع و به بازار چیت‌ساز‌ها و از آنجا به بـازار دارالشفا منتهى میشود. بازار قیصریه یکی از مراکز مشهور صنایع دستی است.

 

بازار بزرگ اصفهان

از سردر قیصریه واقع در میدان نقش جهان هم میتوانید وارد بازار بزرگ اصفهان بشوید. غرق شدن در هزارتوی زیبای این بازار هم خیلی لذت‌بخش است.

بازار بزرگ اصفهان
بازار بزرگ اصفهان

زیر طاق و گنبدهای بازار، پر است از حجره‌های فرش، ادویه‌فروشی‌ها، مغازه‌های لباس‌فروشی و…. این بازار دیدنی در قرن 11 بنا شده و به مسجد جامع این شهر منتهی میشود.

 

عمارت چهل ستون از جاذبه های گردشگری اصفهان

عمارت چهلستون در اوایل قرن 11 هـ.ق در میان باغ و مجموعه بناها و کاخهای محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است. این عمارت عمدتاً به منظور پذیرائی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی ، طی سه مرحله و طبق یک طرح واحد ساخته شده است. مرحله اول ـ تالار اصلی و بزرگ. مرحله دوم ـ ایوان آئینه و اطاقهای طرفین آن. مرحله سوم ـ ایوان ستون دار که از هجده عدد ستون و سقف چوبی تشکیل شده است. نام چهلستون به نشانه کثرت ستونها و انعکاس تصویر بیست ستون در آب استخر است.

عمارت چهل ستون
عمارت چهل ستون

نقاشی های دیواری چهلستون زیر نظر هنرمند نامدار عصر صفوی ، رضا عباسی با خصلت بزرگ نمائی به شیوه مینیاتورهای ایرانی انجام گرفته است. چهار تابلو بزرگ داخل سالن ، صحنه هایی از میدانهای جنگ و مجالس پذیرائی پادشاهان صفوی را نشان می دهد. دو تابلو بزرگ میانی از الحاقات بعدی با موضوعات مشابه است که به قلم صادق نقاش باشی (هنرمند دوره قاجار) ترسیم شده است. متأسفانه بسیاری از نقاشی های دوره صفوی در زمان حکومت ظل سلطان ، تخریب گردیده است. از اشعار دلپذیر نجیب کاشانی که به (خط محمد صالح اصفهانی) بر پیشانی ایوان ستوندار مرقوم گردیده ، چنین مستفاد می گردد که این عمارت بی نظیر در اوایل قرن 12 هـ.ق دچار آتش سوزی گردیده و در زمان شاه سلطان حسین صفوی تعمیر شده است.

 

هتل عباسی اصفهان از جاذبه های گردشگری اصفهان

هتل عباسی اصفهان قبل از این که به کاربری امروزیش تغییر داده شود، به دست شاه سلطان حسین صفوی و به عنوان یک مجموعه ی سه گانه که تشکیل شده از کاروانسرا، بازارچه و مدرسه بود؛ ساخته شد و در آخر آن را به مادرش پیشکش نمود. به همین دلیل آن را به نام مجموعه ی مادرشاه هم میشناختند.

هتل عباسی اصفهان
هتل عباسی اصفهان

این مجموعه برای مدت ها متروکه و به حال خود رها شده بود تا این که پس از پیش آمدن داستان های مختلفی مجددا مسئولان وقت به فکر آن افتادند تا از این بنا استفاده کنند. با این که هتل عباسی قطعا پیشنهادی مناسب برای اقامت شما در اصفهان است اما، پیشنهاد میکنیم که اگر هم نخواستید تا در هتل اقامت کنید اما لاقل به قصد خورن نوشیدنی خنک از محیط این هتل تاریخی بازدید نمایید. در این هتل شما میتوانید تا تاق ضربی های قدیم، دیوارهای بزرگ و درشت، تاقچه ها و دیگر آثاری که مربوط به ۳۰۰ سال پیش است را مشاهده فرمایید. یکی از دیگر اسلوب هایی که در این هتل هنوز هم شکل سابق خود را کما فی السابق حفظ کرده، درها و پنجره های این مجموعه هستند.

 

توحید خانه از دیگر جاذبه های توریستی اصفهان

توحید خانه نام ساختمانی در پشت عمارت عالی قاپو است که در روزگاران گذشته به عنوان مطبخ و زندان کاخ، مورد استفاده قرار میگرفته است. این بنا به عنوان یک مکان مقدس نیز در نظر گرفته میشده که گاه عدالت‌خواهان در آن اعتصاب میکردند و هیچ‌کس حق نداشت با سلاح وارد آن شود. در دوره قاجار این مکان دیگر قداست نداشت و در دوران پهلوی نیز گنبد آن تبدیل به زندان شد و قسمتی از زمین‌های آن به احداث ساختمان شهربانی اختصاص یافت.

توحید خانه از دیگر جاذبه های توریستی اصفهان
توحید خانه از دیگر جاذبه های توریستی اصفهان

توحیدخانه در روزگار صفوی محل عبادت صوفیان و جایگاه «خلیفه الخلفا» قطب و پیشوای صوفیان صفوی بود که به عنوان یک مکان مقدس، گاه عدالت‌خواهان در آن بست مینشستند و هیچ‌کس حق نداشت با سلاح وارد آن شود. در سال‌های حکومت قاجار، دیگر این محل یک مکان مقدس و امن به حساب نمیآمد و در دوران پهلوی با یک اقدام نسنجیده گنبد توحیدخانه تبدیل به زندان گردید و در قسمتی از زمین‌های توحیدخانه ساختمان‌هایی برای شهربانی احداث گردید. این سازه هم‌اکنون در میان صحن دانشکده معماری دانشگاه هنر اصفهان قرار دارد.

 

پل خواجو یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان

در قسمت شرق رودخانه زاینده رود و پل خواجو از آثار دوره صفویه در سال 1060 هجری ، مصادف با زندگی شاه عباس دوم احداث شده است. پل خواجو در طراحی قدیم برای چندین منظور در نظر گرفته شده است. قسمت فوقانی برای حرکت سریع و عبور کالسکه ها و چهارپایان بوده در حالی که بخش تحتانی عمدتاً برای حرکت آرام و توقف و تأمل عابرین پیاده بوده است. قسمت زیرین تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به صورت بند با تخته های قطور چوبی قابل کنترل بوده و با بستن کامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربی پل بالا آمده و دریاچه کوچکی را به وجود می آورد.

پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان

در سمت شرقی ، پلکانهای سنگی انسان را تا حد تماس با آب به پائین هدایت می کند. ضمن اینکه این پلکانها خود محلی برای نشستن و لذت بردن از مناظر طبیعی می باشد. در قسمت مرکزی پل ، عمارت بیگلربیگی در طبقه فوقانی و در دو طرف راهروی پل برای پذیرائی و تشریفات رسمی ساخته شده است که اطاقهای آن در دوره های مختلف با نقوش رنگ طلائی تزئین گردیده است.

 

چهار باغ عباسی از جاذبه های توریستی اصفهان

چهار باغ عباسی اصفهان ، یکی از مشهورترین چهار باغ‌های ایران است و در واقع مجموعه‌ای از چند چهار باغ است که نام یکی از آن‌ها را بر تمامی مجموعه نهاده‌اند و در اطراف یک خیابان اصلی بنا شده‌اند.

چهار باغ عباسی
چهار باغ عباسی

چهار باغ عباسی و چهار باغ بالا بعد از تعیین اصفهان به عنوان پایتخت در عصر شاه عباس اول و به دستور ایشان ساخته شده‌اند. چهار باغ پایین به دستور رضاشاه پهلوی و با همان طرح چهار باغ صفوی ساخته شده است. چهار باغ عباسی در حال حاضر بین دروازه دولت و سی‌وسه پل قرار دارد.

 

باغ هشت بهشت عمارتی دلنشین از جاذبه های توریستی اصفهان

باغ هشت بهشت عمارتی است بسیار دلنشین و زیبا، در بافت شهری اصفهان در غرب خیابان چهار باغ پایین، شرق به خیابان متاخری و جنوب به بازارچه بلند (بازار هنر) قرار دارد که از یادگاری‌های عصر صفوی است. هشت بهشت از باغ‌های مسطح است که در میان چند باغ دیگر از جمله خرگاه، بهشت آیین و دمور قرار گرفته است. بخش مرکزی باغ به صورت ۴ صفه است که سقفی بر روی آن قرار دارد و با مقرنس‌های گچی زیبا پوشیده شده است.

باغ هشت بهشت
باغ هشت بهشت

امروزه این باغ به پارک زیبایی تبدیل شده وعمارتی که روزگاری زیباترین کاخ عالم نام داشت، همچنان در میان این پارک جلوه گری میکند. عمارت هشت بهشت طرحی هشت پهلو دارد، نماد عدد هشت در تعداد اتاق ها، آجرهای کف وحوض مرکز بنا دیده میشود، این کاخ دو طبقه دارد ودیوارهای آن پوشیده از گچ بری ها و نقاشی ها و گل های رنگارنگ است، سقف آن پوشیده از مقرنس های گچی خوش آب و رنگ است، ایوان، رواق ها، اتاق ها وپنجره های این عمارت همه در نهایت زیبایی و هماهنگی طراحی و ساخته شده اند. دیدن این بنای روح بخش قلب و روح انسان را مملو از آرامش و لذت میکند، و هنر و معماری بی نظیر ایرانی را برای گردشگران مشتاق متجلی میکند.

آنچه در این عمارت حائز اهمیت است، ارتباطی است که میان فضاها و قسمت‌های مختلف آن پدید آمده است. این ارتباط باعث شده تا عمارت هشت‌بهشت اصفهان در عین تنوع و گوناگونی و تعدد فضا از وحدت و یکپارچگی و تزئینات قابل‌توجه برخوردار شود.

 

آتشگاه یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان

از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان، «آتشگاه» یا «کوه آتشگاه» است که قدمت آن به دوران ایران باستان باز میگردد. این اثر باستانی در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان قرار دارد و در فاصله کمی از «زاینده‌رود» روی کوهی قرار گرفته است.

بهترین مکان برای سفرهای انفرادی کجاست؟
بخوانید ...
آتشگاه یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان
آتشگاه یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان

آتشگاه که یکی از قدیمیترین جاهای دیدنی اصفهان است، در زمان پهلوی بازسازی و مرمت شد و همچنان میزبان حضور گردشگران و مسافران است.

 

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان است که ارزش دیدن دارد. در این آکواریوم مدرن 5000 موجود زنده نگهداری میشوند که بیش از 350 گونه از ماهی‌های پنج قاره جهان هم جزو آن‌ها هستند.

آکواریوم اصفهان
آکواریوم اصفهان

همچنین در این آکواریوم شیرهای دریایی و 6 نوع کوسه زندگی میکند که میتوانید آن‌ها را از نزدیک ببینید.

 

 مدرسه چهار باغ از حیرت انگیزترین جاذبه های توریستی اصفهان

مدرسه چهار باغ یکی حیرت‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان است. مدرسه چهار باغ که به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز مشهور است آخرین بنایی است که در عصر حکومت صفوی ساخته شد.

 مدرسه چهار باغ
مدرسه چهار باغ

این بنا با تمام ویژگی‌های چشم‌گیرش زیبایی تمام و کمالی دارد. از گره چینی‌ها و کاشی‌کاری‌ها تا تمام طرح و نقشی که در تزئینات بیرونی و داخلی ساختمان و حجره‌های آن انجام شده است تا تصویری ماندگار بسازد.

 

منار جنبان از جاذبه های توریستی اصفهان

داستان ها و حکایات بسیار زیادی درباره این بنای تاریخی عجیب و زیبا در ادبیات فولکلور ما وجود دارد. در این بنا عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» دفن شده و بر سنگ قبر او تاریخ ۷۱۶ هجری ثبت شده است. این تاریخ با حکومت سلطان محمد خدابنده الجایتو ایلخان مصادف است.

منار جنبان اصفهان
منار جنبان اصفهان

بنای منارجنبان به شکل یک بقعه و دو مناره است؛ ارتفاع هر یک از این مناره‌ها ۷/۵ متر بوده و آن چه این‌ها را از سایر مناره‌ها متمایز کرده، تکان خوردن آن است. با تکان خوردن یکی از مناره‌ها، هم مناره‌ی دیگر و هم کل ساختمان تکان میخورد. دلیل این پدیده مدت‌ها ناشناخته بود اما یکی از دلایل آن را میتوان پدیده‌ای فیزیکی به نام «تشدید» یا «اثر دوپلر» نامید؛ چون این دو مناره شبیه هم و بسیار سبک هستند، تکان خوردن یکی روی دیگری اثر میگذارد.

 

کلیسا و موزه وانک

نام اصلی این کلیسای زیا و تاریخی وانک آمنا پرکیچ است و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. این کلیسای تاریخی عبادتگاه ارمنی ها است و در محله ی جلفای اصفهان قرار گرفته است. این کلیسا دارای دو گنبد است. این گنبدها به تقلید از سبک معماری ایرانی به شکل مدور ساخته شده اند.

کلیسای وانک
کلیسای وانک

سقف ها و دیوارهای عبادتگاه کلیسای وانک با نقاشی های بسیار زیبایی پوشیده شده است، این نقاشی ها همه روایت ها و تصاویری از انجیل هستند و در میان آن ها میتوان به تصاویری از تولد عیسی و بهشت و جهنم اشاره کرد. در این کلیسا موزه و کتابخانه ای وجود دارد که ارزش تاریخی دارند. در موزه ی این کلیسا اشیا و کتاب های قدیمی مانند: نسخه های خطی و تابلوها، سازها، زیورآلات، منسوجات و…نگهداری میشوند.

 

جلفای امروز لذت پیاده روی در شهر

از همان ابتدای ورود به محله جلفا سنگ فرش های کوچه و خیابان ها چشمتان را خواهد گرفت. تفاوت حتی با وجود بناهای مدرن امروزی به خوبی پیداست. میدان جلفا با دستفروش ها و مغازه های قدیمی و کوچک که اصلا باورتان نمیشود که هنوز هم قفل درب هایشان صبح به صبح باز میشوند شبیه یک موزه طبیعی است.

جلفای امروز، لذت پیاده روی در شهر
جلفای امروز، لذت پیاده روی در شهر

این مغازه های کوچک حالا تبدیل به یک جاذبه در میدان جلفا شده است. ساعت های بلند بالا و ناقوس کلیساها از تمایزات بارز این منطقه است، البته همه خشتی و این تفاوت شهرک اروپایی ما با شهرهای اروپایی آن ور آب است.

 

باغ پرندگان دنیایی رنگین در نصف جهان

در دهه 70 خورشیدی بود که اصفهان با تلاش های مسوولان شهرداری، صاحب باغی پر از پرنده شد. این جاذبه از ابتدای افتتاح در مرداد 1375 جایش را در دل مردم باز کرد و مورد استقبال بسیاری از ساکنان و مهمانان شهر قرار گرفت. این باغ با مساحت 55000 مترمربع در مجموعه ناژوان و در حدود ۴ کیلومتری غرب پل وحید احداث شد چرا که این مکان ویژگی های زیر را داشت:

1- به دلیل قرارگیری در حاشیه زاینده رود، شرایط آب و هوایی مناسبی برای پرندگان داشت چرا که بیشتر پرندگان توانایی زیست در شرایط گرم و خشک اصفهان را ندارند.

باغ پرندگان اصفهان
باغ پرندگان اصفهان

2- این مکان از مرکز شهر فاصله زیادی ندارد و دسترسی به آن راحت است.

باغ پرندگان اصفهان تاسیس شد تا فرصتی برای شناسایی و معرفی پرندگان دور از دسترس و یا کمیاب فراهم شود و بازدیدکنندگان از تماشای این مخلوقات زیبای خداوند لذت ببرند. این باغ محلی برای پژوهش های محققان نیز به شمار میرود و آنها هم میتوانند از امکانات این مکان به خوبی استفاده کنند. این مجموعه بخشی از پارک جنگلی ناژوان به شمار میرود و از معدود باغ‌های پرندگان در خاورمیانه محسوب میشود.

 

باغ گلها

باغ گل‌های اصفهان مجموعه‌ی بزرگ تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی است که در حاشیه‌ی جنوب شرقی میدان بزرگمهر و در نزدیکی رودخانه‌ی زاینده‌رود تاسیس شده است. این باغ شامل باغ صخره‌ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، چنیدن آب‌نما، برکه، آمفی‌تئاتر در فضای باز، مجموعه‌ی پرچین، طرح فرشی ایرانی و غیره میشود.

باغ گلهای اصفهان
باغ گلهای اصفهان

شما در این باغ میتوانید شاهد معماری اصیل ایرانی نیز باشید، چون در ساخت این باغ از سبک باغ‌های ایرانی قدیمی هم استفاده شده است. اگر به اصفهان رفتید، حتما سری به این باغ بزنید و از زیبایی‌های طبیعی آن لذت ببرید.

 

قلعه سارویه از جاذبه های گردشگری اصفهان

قلعه سارویه یکی از قلعه های تاریخی اصفهان است که در ضلع شمالی زاینده رود و جنب پل شهرستان واقع شده است. این قلعه نام های دیگری همچون تپه اشرف و کهن دژ نیز دارد. قلعه سارویه اصفهان در سال 1375 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

قلعه سارویه
قلعه سارویه

این قلعه قدمتی 7000 ساله دارد؛ در حدود 1400 سال پیش از این مکان به عنوان کتابخانه ای گسترده بهره برداری میشد که کتاب های علمی فراوانی در آن یافت میشد اما در پی حمله اعراب به کشورمان این کتابخانه به ویرانی کشید و جز تپه ای مخروبه آثاری از آن به جا نماند. وسعت کلی این دژ به صورت تقریبی 12 هکتار میباشد.

 

زاینده رود یکی د یگر از جاذبه های توریستی اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان مسیر زاینده رود است. زاینده‌ رود مهمترین‌ رودخانه‌ مرکز فلات‌ ایران‌ است‌. این‌ رودخانه‌ به‌ دلیل‌ جوشش‌ چشمه‌های‌ ‌فراوان‌ از سرچشمه‌ تا مصب‌، به‌ زاینده‌ رود مشهور‌ شده‌ است‌. این‌ رودخانه‌ از جبهه‌ شمال‌ شرقی‌ زردکوه‌بختیاری‌ سرچشمه‌ میگیرد و تا باتلاق‌ گاوخونی‌ جریان‌ مییابد.

زاینده رود
زاینده رود

طول‌ این‌ رودخانه‌ حداکثر ۴۲۰ کیلومتر و عرض‌ مسیر آن‌ از ۱۰ تا ۲۰ متر در دره‌ها و تا ۸۰۰ متر در شهر اصفهان متفاوت‌ است‌. از ابتدا تا انتهای‌ مسیرزاینده‌ رود، بیشه‌ زارهای‌ سرسبزی‌ در سواحل‌ آن‌ وجود دارند که‌ در زیبائی‌، طراوت‌ و لطافت‌ آب‌ و هوا و چشم‌اندازهای‌ پیرامون‌ رودخانه‌ بسیار موثر هستند.

 

تفریحات هیجان انگیز اصفهان را از دست ندهید

در کنار آثار باستانی که گفته شد، بخش مدرن نیز از جاذبه های گردشگری اصفهان است که بسیاری طرفدار دارد. این بخش سفر به دیدنی های اصفهان را برای تمام سنین و انواع سلیقه ها دوست داشتنی و خاطره انگیز میکند.

 

1- شهربازی رویاها

این شهربازی بزرگترین شهربازی خاورمیانه و از جاهای دیدنی اصفهان است که با بهره گیری از به روز ترین تجهیزات استاندارد نه تنها برای کودکان که برای بزرگسالان نیز امکان گذراندن اوقاتی شاد را فرهم میکند. ساخت شهربازی در سال ۸۸ با همکاری شرکت های چینی آغاز شد و در سال ۹۳ با هزینه ۶۰ میلیارد تومان به پایان رسید. این شهربازی نخستین شهربازی و از تفریحات هیجان انگیز اصفهان است که در کلاس بین المللی قرار دارد و با نزدیک به ۹۰ بازی هیجان انگیز و ظرفیت ۶۰۰ نفر در دو بخش سرپوشیده و روباز مشغول به فعالیت است.

شهربازی رویاها
شهربازی رویاها

بخش روباز شامل انواع بازیهای مهیج از قبیل ترن هوایی، رالی کودک، تاپ چرخان بزرگ و کوچک و… است. بخش سرپوشیده شامل بازی های کامپیوتری، سالن جلوه های ویژه، سفر به فضا، دنیای زیر آب و شهر واژگون است که شبیه فضایی سینمایی ساخته شده است. از دیگر امکانات شهربازی میتوان به کافی شاپ، هتل چهارستاره، سالن های ورزشی، رستوران گردان و استخر اشاره کرد.

 

2- سیتی سنتر

مرکز خرید سیتی سنتر، که بزرگترین مرکز خرید ایران و هفتمین مرکز خرید بزرگ دنیا و یکی از مکان های دیدنی اطفهان به شمار میرود، مجتمعی تجاری تفریحی است که در جنوب شهر قرار دارد.

سیتی سنتراصفهان
سیتی سنتراصفهان

این مجموعه شامل ۷ طبقه است که طبقه اول هایپر استار، طبقه دوم و سوم مرکز خرید تجاری و دو طبقه آخر سینما و فود کورت است. دو طبقه ساختمان نیز به پارکینگ اختصاص دارد.

 

3- پارک جنگلی صفه

این پارک جنگلی کوهستانی یکی از مکان های دیدنی اصغهان است که در جنوب این شهر قرار دارد و شامل یک جنلگ مصنوعی، تنوع گیاهی و جانوری و مسیرهای رویایی برای کوهنوری است که همگی جزو تفریحات هیجان انگیز اصفهان هستند.

پارک جنگلی صفه
پارک جنگلی صفه

برکه های کوچک، محیط بازی، چمن، تله کابین و پارک های بازی این مکان را به یک منطقه گردشگری مناسب برای پیک نیک های کوچک تبدیل کرده است. رستوران، کافی شاپ و امکانات رفاهی و حمل ونقل در اقامت در این مکان را راحت و دلچسب میکند.

جاذبه های گردشگری کردان بهشتی در غرب تهران
بخوانید ...

 

4- پارک جنگلی ناژوان

این پارک جنگی از معدود باغ ها و جاذبه های گردشگری اصفهان است که همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده و تحت تأثیر توسعه شهر قرار نگرفته است. زمین های ورزشی، استخر، زمین بازی کودکان، درشکه سواری ، اسب سواری، قاین قرانی و دوچرخه سواری از امکاناتی است که این پارک جنگی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته است.

پارک جنگلی ناژوان
پارک جنگلی ناژوان

از دیگر امکانات مجموعه میتوان به اکواریوم، باغ پرندگان، پروانه ها و دولفیناروم اشاره کرد. آکواریوم این پارک از بزرگترین تونل های آکواریوم ایران است که در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد.

 

5- پارک ملی کلاه قاضی

این پارک درواقع شکارگاه سلطنتی زمان صفویه و قاجار به شمار میرود و اکنون جزء مناطق حفاظت شده محیط زیست است. در این پارک گونه های مختلف جانوری از جمله آّهوی ایرانی، بز ، پلنگ ، مار قیطانی، لاک پشت مهمیزدار، آگامای، کلاغ، چکچک ، سهره، پرستو، عقاب طلایی، شاهین، جغد، چکاوک، و… زندگی میکنند.

پارک ملی کلاه قاضی
پارک ملی کلاه قاضی

پارک کلاه قاضی برای کودکان و نوجوانان یکی از تفریحات هیجان انگیز اصفهان به حساب میآید که به والدین توصیه میکنیم آنان را به بازدید از این پارک ببرند.

 

باغ خزندگان از جاذبه های توریستی اصفهان

باغ خزندگان در پارک ناژوان افتتاح شد تا شهروندان با انواع خزندگان و گونه های مختلف آن آشنا شوند و این جانداران را از نزدیک ببینند.

باغ خزندگان
باغ خزندگان

همچنین این مجموعه فرصتی را فراهم میآورد که مار، به جای موجودی ترسناک و حتا چندش آور، به عنوان یکی از با ارزش ترین موجودات در چرخه طبیعت شناخته شود و همگان فواید آن از جمله کنترل آفات کشاورزی و باغبانی، استفاده از سم آن جهت داروسازی و… را بشناسند.

 

حمام شیخ بهایی

حمام شیخ بهایی یکی از حمام‌های تاریخی و منحصربه‌فرد ایران و متعلق به دوره صفوی است که در اصفهان قرار دارد. این حمام به دلیل راز گرم شدن آب آن شهرت دارد. آب حمام همواره فقط با یک شمع گرم میشده است. طراحی و ساخت حمام را شیخ بهایی، حکیم و دانشمند نامدار ایرانی انجام داده بود.

حمام شیخ بهایی
حمام شیخ بهایی

با وجود تحقیقات انجام‌شده، دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند به‌طور صد درصد به راز گرم شدن آب حمام، تنها با یک شمع پی ببرند و این موضوع همچنان به شکل یک راز باقی مانده است.

خزینه آب حمام تا اواسط دوره پهلوی، تنها با یک شمع گرم میشد؛ اما زمانی که برخی دانشمندان خارجی در تلاش بودند تا به نحوه کارکرد آن پی ببرند، بخشی از تاسیسات اصلی حمام را طی تحقیقات خود خراب کردند. در حال حاضر این حمام به موزه تبدیل شده است و گردشگران میتوانند از آن بازدید کنند.

 

آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی که ملک الشعرایی زمان شاه عباس صفوی بوده است، در خیابانی به نام صائب و در باغ تکیه واقع شده است. در گوشه و کنار این بنای تاریخی اصفهان، میتوان اشعار این شاعر برجسته را دید. گفته میشود قبر این شاعر، در زمان پهلوی کشف شد. تا پیش از آن، این قبر و باغ، در اجاره تاجر عمده‌فروشی میوه بوده که آن را از اداره اوقاف اصفهان اجاره کرده بود. او حتی پس از کشف قبر هم، اجازه بازدید از آن و باغ را به دیگران نمیداده است.

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان
آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان

در نهایت یکی از دوست داران میارث فرهنگی اصفهان، نامه‌ای به روزنامه چهلستون اصفهان مینویسد و خواستار رسیدگی به وضعیت میشود. همچنین از اداره اوقاف میخواهد تا باغ را اجاره ندهد. نقشه بنای فعلی را استاد حسین معارفی اصفهانی طراحی کرده و به تهران فرستاده است. نقشه مذکور با نظر مهندس محسن فروغی تکمیل شد و کار ساخت ساختمان آرامگاه، در سال ۱۳۴۶ و بعد از چهار سال به پایان رسید.

 

باغ های قدیمی اصفهان

وجود باغ های قدیمی که در آنها نشانه هایی از دوره ی حکومت صفویان و غیره به چشم میخورد، از جمله مواردی میباشد که به این شهر چهره ای زیبا و عالی در تمام فصول بخشیده است.

باغ های قدیمی اصفهان
باغ های قدیمی اصفهان

از جمله جاهای دیدنی اصفهان که سرسبزی و نشاط در آنها به چشم میخورد میتوان به چهارباغ عباسی، انگورستان ملک، باغ خوشبختی آباد و باغ محمد علی خان اشاره نمود. هر یک از این مکان ها نه تنها دارای درختان و گیاهان متنوع میباشند، بلکه عمارت های بسیار باشکوهی در اغلب آن ها دیده میشود که متعلق به سالیان دور میباشد. به عبارت دیگر، با انتخاب باغ های قدیمی این شهر در واقع با یک تیر دو نشان زده اید و طبیعت گردی را در کنار سفر به تاریخ تجربه خواهید کرد.

 

کویرهای کمیاب اصفهان از جاذبه های گردشگری اصفهان

پاییز و زمستان یکی از بهترین زمان های سفر برای آن دسته از افرادی میباشد که به دنبال کویرنوردی میباشند و خوشبختانه در بین جاذبه های طبیعی اصفهان نمونه های بسیار شناخته شده و کمیابی از کویر دیده میشود. از معروف ترین کویرهای این شهر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کویر مصر

در بین تمام کویرهای ایران، مصر بخاطر داشتن آرامش، رمل و تپه های شنی و داشتن شرایط مناسب برای شترسواری و سافاری از شهرت بسیاری برخوردار میباشد. این کویر در ۴۵ کیلومتری شهر خندق قرار گرفته و بخاطر داشتن فاصله ی کوتاه با روستای مصر شرایط ایده آلی برای استراحت کویرنوردان در آن وجود دارد.

کویر مصر از جاذبه های توریستی اصفهان
کویر مصر

پیاده روی بر روی شن های نرم، عکاسی های خلاقانه، رصد ستارگان، سافاری، موتور سواری و شترسواری از جمله تفریحاتی میباشد که میتوانید در کویر مصر تجربه و روزهای فوق العاده هیجان انگیزی را در آن سپری کنید.
علاوه بر کویرنوردی و تجربه ی تفریحات موجود در این منطقه، پیشنهاد میکنیم کمی به اطراف این منطقه بروید و از زیبایی های دریاچه نمک خور، تخت عباسی، تخت عروس، نیزار مصر، تل خاکستری و تپه ی چیل کُنده بازدید کنید.

 

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی دیگر از جاذبه های طبیعی اصفهان میباشد که شباهت زیادی با مصر دارد، اما اصلی ترین ویژگی که باعث شده است این کویر را منحصر به فرد کند، وجود کاروانسرای شاه عباسی در آن میاشد. این کاروانسرا در حال حاضر به عنوان یکی از اقامتگاه های سنتی شرایط بسیار مناسبی را برای استراحت و شب مانی کویرنوردان فراهم نموده است و میتوانید از آب های شیرین که از قنات این مجموعه استخراج میشود رفع تشنگی کنید. از جمله جاذبه های نزدیک به این کویر میتوان به دریاچه نمک آران و بیدگل، جزیره سرگردان و چاه دستکن اشاره نمود.

کویر مرنجاب از جاذبه های توریستی اصفهان
کویر مرنجاب از جاذبه های توریستی اصفهان

سافاری و آفرود، موتور سواری، پیاده روی، شترسواری و عکاسی از جمله تفریحاتی میباشد که میتوانید در کویر مرنجاب تجربه کنید. بخاطر ناشناخته بودن محیط و شرایط نامناسب در برخی از قسمتهای آن پیشنهاد میکنیم بدون راهنما و افراد آشنا به مرنجاب، تصمیم به کویرنوردی نگیرید.

 

آبشارها

شاید برایتان جالب باشد که در اصفهان همان طور که میتوانید از زیبایی های کویر لذت ببرید، آبشارها نیز در اطراف این شهر جلوه گری میکنند و از اصلی ترین جاذبه های طبیعی این شهر محسوب میگردند. معروف ترین آبشارهای اصفهان عبارتند از:

 

آبشار آب ملخ

قطعا نمیتوانید انتظار داشته باشید که آبشارها در داخل شهر وجود داشته باشند، بلکه برای بازدید از هر یک باید کمی از شهر فاصله گرفته و به مناطق کوهستانی و ییلاقی این شهر بروید. آبشار آب ملخ یا تخت سلیمان نیز یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی اصفهان میباشد که برای لذت بردن از زیبایی های آن و تماشای آبشار با ارتفاع ۵۰ متر باید به ۶۰ کیلومتری شهرستان سمیرم بروید.

آبشار آب ملخ
آبشار آب ملخ

این آبشار از دو بخش اصلی تشکیل شده که شامل سرچشمه ی آبشار و طاقدیس های سبز رنگ میباشد. جالب است بدانید که آب این آبشار نوعی آفتکش طبیعی برای از بین بردن ملخ ها محسوب میشود.

 

آبشار شاه لولاک

آبشار لولاک یا هولوکی یکی از زیباترین آبشارهای اصفهان میباشد که در روستای چرمهین در شهرستان لنجام واقع شده است. این آبشار ۷۰ متر ارتفاع دارد و یکی از اصلی ترین دلایل شهرت آن، قندیل های بسیار بزرگی میباشد که سراسر آن را فرا میگیرد.

آبشار شاه لولاک یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان
آبشار شاه لولاک یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصفهان

بهترین زمان برای بازدید از لولاک فصل بهار میباشد، چون بارش های این فصل باعث بوجود آمدن آبشار دیگری به ارتفاع ۹۰ متر در فاصله ی بسیار کوتاه با آن میشود.

 

آبشار پونه زار

ششمین آبشار مرتفع ایران در فاصله کوتاه با روستای چیقورت در شهرستان فریدون شهر قرار گرفته و یکی از بهترین جاذبه های طبیعی اصفهان برای سفرهای بهاری محسوب میگردد. همان طور که از نام این آبشار مشخص است، با قدم گذاشتن در این منطقه و نزدیک شدن به مسیر ریزش آب، پوشش سبز رنگ از پونه توجهتان را جلب خواهد کرد.

آبشار پونه زار از جاذبه های توریستی اصفهان
آبشار پونه زار از جاذبه های توریستی اصفهان

آبشار طامه، لادار، نیاسر و آبشار طرزه از دیگر آبشارهای بسیار زیبا در اطراف اصفهان میباشند که هر یک خوبی های خاص خودشان را دارند.

۳ دیدگاه

  1. Pingback:جاهای دیدنی کاشان مرواریدی در دل کویر - اجاره ویلا 02144245881

  2. Pingback:جاذبه های گردشگری کرمانشاه؛ زیباترین مکان های دیدنی کرمانشاه - اجاره ویلا 02144245881

  3. Pingback:جاذبه های گردشگری محلات شهر گلهای بینظیر - اجاره ویلا 02144245881

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *