Loading...

وبلاگ

جاذبه های گردشگری یزد شهری تاریخی و خشتی زیبا

جاذبه های گردشگری یزد شهری تاریخی و خشتی زیبا

یزد شهری تاریخی و خشتی زیبا

از جاذبه های گردشگری یزد خواهیم گفت؛ شهر دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، بادگیرها دارالعباده، شهر شیرینی، دوچرخه ها، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب. یزد به عنوان یکی از زیباترین شهرهای منحصر به فرد خشتی جهان و کشورمان ایران با داشتن جاذبه های زیبا و کم نظیر، هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود جذب میکند. طبیعت چند گونه و کاملا متفاوت این استان از اصلی ترین مواردی است که گردشگران داخلی و خارجی را برای بازدید از این استان مشتقا میسازد.

یزد شهری تاریخی و خشتی زیبا
یزد شهری تاریخی و خشتی زیبا

علاقه مندان به این شهر پهناور تاریخی میدانند ارتفاعات زیبای شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره ها و دامنه های یزد از مهم ترین جلوه های لذت بخش آن است. در این مطلب از اجاره ویلا قصد داریم تا بخشی از جاذبه های گردشگری شهر یزد را خدمتتان شرح دهیم، با ما در ادامه این مطلب جذاب تاریخی ایرانی همراه باشید.

 

1- مسجد جامع یزد شاهکار معماران ایرانی

مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای معماران هنرمند ایرانی است که در دل کویر ایران در استان یزد جلوه گیری میکند و یکی از مقاصد پرگردشگری است که مسافران زیادی از داخل و خارج آن را برای گشت و گذار در یزد انتخاب میکنند. این مسجد حدود ۱۰۰ سال و در طول ۳ دوره ساخته شده و یکی از پایه های اصلی حکومت ساسانیان به شمار میرفته است.

مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد

چیزی که سبب شده این مسجد به نسبت دیگر مساجد ایران تفاوت داشته باشد خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصر به ‌فرد آن میباشد که هر چشمی را به خود خیره میکنند. این اثر ارزشمند ایرانی در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

2- آتشکده از جاذبه های گردشگری یزد

آتشکده نام گونه ای از نیایشگاه های زرتشتیان است که در آن آتشی در یک جایگاه ویژه دیده میشود و مهم ترین نیایش های دینی از جمله خواندن اوستا و گات ها در آن و در برابر آتش صورت میگیرد.

آتشکده از جاذبه های گردشگری یزد
آتشکده از جاذبه های گردشگری یزد

آتشکده یزد یکی از همین نیایشگاه هاست که در دوران پهلوی اول ساخته شده و ارزش بسیاری برای زرتشتیان دارد. این مکان با نام آتشکده وَرهُرام نیز شناخته میشود و آتش مقدس ورهرام در آن قرار دارد.

 

3- بنای مبهم؛ جاذبه ای مبهم و اسرارآمیز در یزد

در کوچه پس کوچه‌های یزد، در مجاورت بناهای تاریخی، یکی از جاذبه‌های دیدنی و اسرارآمیز شهر وجود دارد. حدود 8 قرن پیش، معمارانی خوش‌قریحه این بنا را آجر به آجر ساخته و گنبد زیبای آن را خشت به خشت شکل داده‌اند. گنبد را باید تماشا کرد: میگویند روزگاری گچبری‌های طلایی و لاجوردی روی آن را پوشانده بوده و داخلش با کتیبه‌هایی به خط کوفی تزیین شده بوده است.

عظمت گنبد و سکوت کوچه تا داخل حیاط بنا ادامه دارد. ایوان‌ها و رواق‌های دور تا دور حیاط تابش آفتاب را تعدیل میکنند و اتاق بادگیر خنکی نسیم را چند برابر. نام این بنای دیدنی مدرسه ضیائیه است، اما نفوذ داستان‌های اهالی منطقه در مورد نام آن کمتر از نظر کارشناسان نیست. به باور مردم، این بنا زمانی زندان بوده و با استناد به اشاره حافظ در یکی از اشعارش نام زندان اسکندر هم به این بنا داده میشود. اما ابهام نام و کاربردش هنوز به قوت خود باقی است. چه مدرسه ضیائیه و چه زندان اسکندر، این بنا را باید از نزدیک دید و اسرارش را کشف کرد.

جاذبه های گردشگری نیشابور؛ تجربه ناب تاریخ و فرهنگ ایران
بخوانید ...

 

4- بافت تاریخی یزد، مکانی که زمان از حرکت ایستاده است

بافت تاریخی یزد همان جایی است که در و دیوارش از اصالت این شهر حرف میزند. اگر خودتان را در کوچه و پس کوچه‌های آشتی‌کنان رها کنید، آرامش را در خشت خشت آن میتوانید پیدا کنید.

بافت تاریخی یزد
بافت تاریخی یزد

این حرف‌ها و جمله‌ها شاید قبل از سفر فقط چند کلمه شاعرانه به نظر برسند که کنار هم ردیف شده‌اند، اما قدم در این شهر که بگذارید عاشق آن میشوید. سکوت و آرامش این کوچه‌های خشتی به جان و دلتان مینشیند.

 

5- خانه لاری یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد

این ساختمان ۱۵۰ ساله یکی از خانه‌ های باقیمانده عصر قاجار در یزد است. بادگیرها، درهای سنتی، شیشه های رنگی، قوس ها و شاه نشین زیبا، آن را به یکی از بزرگترین و چشمگیر ترین خانه های شهر تبدیل کرده است.

خانه لاری یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد
خانه لاری یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد

گچ کاری سفید و کرم رنگ ظریف و آینه کاری های استادانه از دیگر ویزگی های این خانه است. پسر صاحب خانه که علاقه بسیاری به زنان غربی داشت دیوارها و سقف یکی از اتاق ها را به عکس ها و نقاشی های آن ها اختصاص داده بود.

 

6- مجموعه امیر چخماق از مهمترین جاذبه های گردشگری یزد

مجموعه امیر چخماق یکی از مهم ترین و اصلی ترین آثار باستانی شهر یزد است که این جاذبه گردشگری یزد واقع در مرکز بافت قدیمی شهر است.

مجموعه امیر چخماق
مجموعه امیر چخماق

این مجموعه شامل مسجد، تکیه، بازارچه حاجی قنبر، نخل، آب انبار تکیه امیر چخماق، آب انبار سنتی فاطمه و بقعه سنتی فاطمه میباشد. این جاذبه گردشگری یزد یکی از آثار قرن نهم هجری میباشد که در دوره تیموریان توسط امیرچخماق و همسرش فاطمه بنا شده است.

 

 7- از دیگر جاذبه های گردشگری یزد برج خاموشان

از دیگر جاذبه های گردشگری یزد برج خاموشان است. این برج بر روی یک کوه به نام دخمه واقع شده است و مکانی برای عبادت زرتشتیان بوده است.

برج خاموشان
برج خاموشان

زرتشتیان در این برج مردگان خود را قرار داده تا پرندگان و حیوانات بتوانند جسد آن ها را بخورند در واقع میتوان این گونه بیان نمود که آرامگاه مردگان زرتشتیان است.

 

8- غار شگفت یزدان از جمله مکانهای دیدنی یزد

یکی از جاذبه های طبیعی یزد که دارای پیشینه ای تاریخی است، غار شگفت یزدان میباشد. این غار در نزدیکی عقدا قرار دارد که جزو غارهای مقدس زرتشتیان به شمار میآید. مسیر ورودی غار بسیار صعب و دشوار میباشند.

بهترین مکان برای سفرهای انفرادی کجاست؟
بخوانید ...
غار شگفت یزدان از جمله مکانهای دیدنی یزد
غار شگفت یزدان از جمله مکانهای دیدنی یزد

درون غار دارای فضای عظیمی است و دارای هزاران نفر گنجایش میباشد. حوض های مختلفی در غار وجود دارد. وجود خاکستر بسیار در غار نشان دهنده این است که سال های زیادی آتش مقدس در غار را نگهداری کرده اند. اثراتی از ساختمان نیز در این غار دیده میشود.

 

9- یخچال خشتی میبد از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری طبیعی یزد

یکی از جاذبه های طبیعی یزد که بسیار جالب و شگفت انگیز است، یخچال خشتی میبد میباشد. این یخچال دارای پیشینه ای تاریخی است. ساخت این یخچال به قبل از دوره قاجار مربوط میشود. این یخچال از جمله یخچال هایی است که در شهر یزد باقی مانده است. یخچال خشتی میبد به وسیله گل و خشت ساخته شده است.

یخچال خشتی میبد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد
یخچال خشتی میبد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد

از قسمت های مهم این بنا میتوان دیوارهای سایه انداز، یخ بند مخزن یخچال و گنبدهای آن را نام برد. وجود دیوارهای شرقی و غربی این یخچال سبب شده است تا در زمستان یک سایه سار سرد در قسمت شمالی یخچال به وجود آید. بنابراین با آب قناتی که شب های چله در حوض آن نزدیکی میریخته اند قطعات یخ به وجود میآمده است، سپس با شکستن یخ ها آنها را به مخزن یخ در زیر گنبد انتقال داده اند. این گنبد خشتی یخ های انباشته شده را برای فصل تابستان جهت استفاده مردم و کاروان ها نگهداری میکرده است. امروزه این یخچال خشتی، جزو دیدنی ترین جاذبه های طبیعی یزد به شمار میآید.

 

10- باغ دولت آباد از جاذبه های گردشگری یزد

در زمان زندیه شخصی به نام محمد تقی خان که آن را خان بزرگ نیز میخوانند باغ دولت آباد را ساخت و در مسیر این باغ عمارتی بنا کرد و خودش در آن سکونت گزید.

باغ دولت آباد از جاذبه های گردشگری یزد
باغ دولت آباد از جاذبه های گردشگری یزد

در فضای این باغ درختانی از جمله درخت انار و انگور و بسیاری درخت میوه دیگر و همینطور درختان کاج و سرو نیز وجود دارد. یکی از آثار تاریخی در این بنا بادگیری به ارتفاع ۳۳٫۸متری قرار دارد که مرتفع ترین بادگیر دنیا است.

 

11- نارین قلعه یا نارنج قلعه

این بنای تاریخی مشهور به نارنج قلعه است و جزو ارزشمندترین آثار تاریخی قبل از اسلام است.

نارین قلعه یا نارنج قلعه
نارین قلعه یا نارنج قلعه

این بنا بر بلندی یک تپه مشرف به شهر میبد ساخته شده است. همه بنا ساخته شده از خشت و گل است. این بنا در ۵ وهله ساخته شده و کهن ترین قسمت آن سازه هایی میباشد که در زمین ساخته شده اند.

 

12- میدان وقت الساعت از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

شاید برایتان جالب باشد که یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد، اولین ساعت شهری ایران است. این ساعت که بر روی یک برج در میدانی واقع در خیابان امام خمینی یزد قرار دارد، به میدان وقت الساعت معروف شده است.

میدان وقت الساعت از جاذبه های گردشگری یزد
میدان وقت الساعت از جاذبه های گردشگری یزد

برج ساعت در زمان قاجار ساخته شده و معماری آن به گونه ای است که دارای طاق و قوس و کاشی کاری است. بر روی کاشی های آن آیات قرآن با خطوط زیبا نوشته شده که جذابیت این اثر را دوچندان کرده است. در سال ۱۳۷۸ این ساعت جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران
بخوانید ...

 

13- آب انبار شش بادگیر جهان از جاذبه های گردشگری یزد

آب انبار شش بادگیر که در دوره قاجار در این شهر ساخته شده در جهان هیچ نظیری ندارد. معماری خاص این آب انبار که دارای شش بادگیر است به صورت هشت وجهی طراحی شده و بسیار خاص و منحصر بفرد است. هرچند یکی از جاذبه های گردشگری قشم شباهت زیادی به این آب انبار دارد؛ اما زیبایی و طراحی این آب انبار بسیار خاص تر بوده است.

آب انبار شش بادگیر جهان
آب انبار شش بادگیر جهان

دلیل ساخت این مدل از بادگیر تطبیق با شرایط آب و هوای محیط بوده که زندگی در یزد را آسان تر میکرده است. این آب انبار دو هزار مترمکعب آب را در خود جای میدهد و یکی از بزرگترین آب انبار های شهر یزد و ایران به شمار میرود. بعید است با خرید بلیط هواپیما به یزد سفر کنید و سری به این بادگیرهای جذاب و تماشایی نزنید. نکته جالب معماری این آب انبار داشتند دو راه خروجی است که در گذشته یکی متعلق به مسلمانها و دیگری متعلق به زرتشتیان بوده است. از این سبک معماری میتوان به فرهنگ و تمدن مردم این شهر پی برد که در کنار احترام به عقاید یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته اند. موضوعی که هنوز هم در شهر یزد جریان دارد.

 

14- موزه آب یزد

موزه آب یزد در یکی از خانه های قدیمی یزد برپاست و بازدیدکنندگان با ورود به آن میتوانند به تاریخ چند هزار ساله آب در این شهر تاریخی پی ببرند.

موزه آب یزد
موزه آب یزد

موزه آب که در خانه ی تاریخی به نام کلاهدوزها واقع است. در سال ۱۳۷۹ همزمان با اولین همایش بین المللی کاریز کار خودش را آغاز کرد و هدف آن نشان دادن ارزش و اهمیت آب در منطقه ای کویری است که به مردم نشان دهد آب چقدر اهمیت دارد. تقریبا بیش از ۲۰۰ شی تاریخی از مجموعه وسایل کندن قنات تا اسناد و مدارک قنات ها اصلی یزد در این موزه در حال حاضر نگهداری میشود.

 

15- مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

بنایی در شهر یزد با دو نام متفاوت وجود دارد که نشان دهنده کاربرد دوگانه ی این بنای ارزشمند تاریخی میباشد. برخی بر این عقیده هستند که این بنا در قرن هشتم در سال ۶۳۱ هجری بنا شده و در سال ۷۰۵ هجری نیز ساخت آن تکمیل شده است. مدرسه ضیائیه بیش از هفتصد سال پیش محلی برای تدریس بوده و میزبان مجالسی نظیر بحث و بررسی بزرگان و علما را بر عهده داشته است.

مدرسه  ضیائیه یا زندان اسکندر
مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

گفته میشود نام زندان اسکندر در نتیجه ی آمدن گروهی از تبعیدیان اسکندر مقدونی به یزد به وجود آمد و البته عوامل دیگری همچون ویژگی های اقلیمی، دور افتادگی یزد از مراکز بزرگ و پر رفت و آمد در گذشته بر شهرت بیشتر این نام افزوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *