Loading...

وبلاگ

فواید سفر رفتن

فواید مسافرت؛ 24 دلیل برای شادی شما با سفر رفتن

فواید مسافرت رفتن

سفر کردن فعالیتی لذت بخش است و شما را برای مدتی کوتاه از زندگی روزمره و دغدغه های زندگی رها می کند. سفر فواید زیادی دارد. کسانی که زیاد اهل سفر باشند حتما با فواید مسافرت رفتن و مزایای آن آشنا هستند. سفر تنها یک تفریح نیست، تجربه ای آموزنده و لذت بخش است که اثرات مفید آن را در مراحل مختلف زندگی خواهید دید. تاثیرات مثبتی که سال ها و برای یک عمر هم با شما باقی می مانند و به شما کمک می کنند زندگی بهتری داشته باشید.

فواید مسافرت رفتن
فواید مسافرت رفتن

اگرچه فواید سفر کردن بی شمار است و هرکس می تواند موارد متعددی را بیان کند، اما در این مطلب سعی داریم به برخی از مهم ترین فواید سفر کردن اشاره کنیم و شما را بیشتر با مزیت های این تجربه مفید و لذت بخش آشنا کنیم. در ادامه مطلب با ما در اجاره ویلا همراه باشید.

 

1- پیدا کردن هدف جدید در زندگی از فواید مسافرت رفتن

سفر رفتن، یک سرمایه‌گذاری شگفت‌ انگیز در درون خودتان است. وقتی به سفر می‌روید با آدمهای جدید، فرهنگ‌ های جدید و سبک‌ های جدیدی از زندگی روبرو می‌شوید و این فرصتی است که اگر مدام در خانه و محل زندگی‌ تان باشید برایتان پیش نخواهد آمد.

در مواجهه با این سوژه‌ های جدید و تازه، بینش جدیدی هم نسبت به زندگی پیدا می‌کنید و دنیا را از زاویه‌ی دیگری خواهید دید و در نتیجه احتمالا هدف جدیدی هم برای زندگی‌ خود پیدا می‌کنید.

 

2- بدست آوردن آرامش ذهنی با سفر رفتن

همه ما در زندگی روزمره مدام با انواع و اقسام استرس ها و تنش ها مواجه هستیم و همه این عوامل باعث خستگی و فرسودگی ذهنی می شود. اما اگر چند روزی به خود مرخصی بدهید و به سفر بروید تازه متوجه ارزش و اهمیت داشته ها و آدم های دور و برتان می شوید و آرامش و رضایتی لذت بخش را تجربه خواهید کرد.

بدست آوردن آرامش ذهنی با سفر رفتن
بدست آوردن آرامش ذهنی با سفر رفتن

به قول معروف (تا چیزی را از دست ندهید قدر آن را نخواهید دانست!) به این ترتیب یکی از بهترین فواید سفر رفتن آرامش ذهنی و خلاقیتی است که به ما می دهد و به ما انرژی لازم برای ادامه زندگی را می دهد.

 

3- کاهش استرس و اظطراب یکی دیگر از فواید مسافرت رفتن است

سفر به شما این امکان را می دهد که کمی فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنید. حتی اگر سفر کاری باشد و شما مجبور باشید ساعت های متمادی در کنفرانس هایی شرکت کنید، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهید شد.

کاهش استرس و اظطراب از فواید مسافرت رفتن
کاهش استرس و اظطراب از فواید مسافرت رفتن

ممکن است مسافرت اضطراب و استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر سفر شما همراه با گردش و بازدید از جاهای دیدنی باشد یا نیاز به آشنایی با زبان های مختلف داشته باشید یا مقصدتان شهری شلوغ باشد. اما استرس سفر یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست. کاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

 

4- تقویت قوه تخیل از فواید مسافرت رفتن است

هنگامی که خودتان را در مواجهه با محرک‌ های جدید قرار ندهید، ممکن است متوجه شوید که قدرت خلاقیت‌ شما کم کم افت می‌کند.

خلاقیت به شدت با انعطاف‌ پذیری عصبی مرتبط است. (چگونه مغز و شبکه‌ های عصبی آن سازماندهی می‌شوند).

رفتن به مکان‌ های جدید و تجربه کردن صداها، مزه‌ ها، بوها، احساسات و مناظر جدید می‌تواند به ارتباطات عصبی جدید منجر شود.

 

5- ماجراجویی هیجان انگیز یکی دیگر از فواید مسافرت رفتن

در گوشه به گوشه دنیا ماجراجویی‌ های مختلفی وجود دارد، از بانجی جامپینگ در آبشار ویکتوریا گرفته تا کمپینگ در صحرای سفید مصر یا رفتن به سافاری شترسواری در هند برای آماده شدن در یک سافاری بزرگ در آفریقا.

ماجراجویی هیجان انگیز یکی دیگر از فواید مسافرت رفتن
ماجراجویی هیجان انگیز یکی دیگر از فواید مسافرت رفتن

بعضی از این ماجراجویی‌ های هیجان انگیز را نمی توان در ایران انجام داد، بنابراین یکی از فواید سفر کردن این است که به شما این فرصت را می دهد تا ماجراهای مختلفی را که نمی توانید به هیچ طریقی در ایران خودمان انجام دهید، امتحان کنید. اگر می‌خواهید بیشتر از این عاشق سفر کردن شوید، به دنبال ماجراجویی بزرگ بعدی خود باشید.

جاذبه های شگفت انگیز مازندران؛ بهشتی در دل ایران
بخوانید ...

 

6- از بین بردن غم و اندوه با سفر رفتن

همگی ما در طول زندگی دچار شکست های روحی یا عاطفی شده ایم و به واسطه همین مشکل یک دوره از زندگی با ارزش خودمان را از دست داده‌ایم. اما می‌توانید در اولین فرصت سفر کنید تا برآن مشکل غلبه کنید.

در واقع گرفتاری‌ های جدید از جمله عدم تسلط به زبان محلی منطقه، عدم آشنایی به منطقه و غیره سطح بیشتری از مغز شما را درگیر می‌کند و دیگر مشکلات قبلی به حاشیه می‌رود. پس شما ناخودآگاه متوجه می شوید که کل مشکلات قبلی را فراموش کرده‌اید و روش نوینی را برای ادامه دادن اتخاذ کرده اید و ذهن کاملا پاک و تازه ای دارید.

از بین بردن غم و اندوه با سفر رفتن
از بین بردن غم و اندوه با سفر رفتن

کریس ولز روانشناس می گوید: وقتی سفر می کنید خودتان را مسئول حفاظت از خود می دانید بنابراین همین مسئولیت جدید باعث تمرکز روی محیط جدید و مسائل مربوط به آن می شود و در واقع باقی موارد به حاشیه رانده می‌شود. پس متوجه می‌شوید که در کنترل اوضاع اطراف خود چقدر توانمند عمل کرده‌اید و راه حل برطرف کردن مشکل قبلی را به سادگی خواهید یافت.

 

7- پیدا کردن دوستان جدید در سفر

یکی از بزرگترین موهبت‌ های سفر رفتن، این است که می‌بینید دوست پیدا کردن و دوست شدن با دیگران چقدر راحت است. وقتی آدمها از شرایط همیشگی و روتین‌ خود فاصله می‌گیرند و بدون احساس ترس از قضاوت یا شرمندگی، خود‌ِ حقیقی‌شان را رو می‌کنند، یک اتفاق جادویی روی می‌دهد.

پیدا کردن دوستان جدید در سفر
پیدا کردن دوستان جدید در سفر

این صداقت و روراستی، دیگران را هم تشویق می‌کند که اصیل و واقعی باشند و برای همین می‌بینید با تنها چند ساعت بودن در کنار کسی که قبلا او را نمی‌شناخته‌اید چه دوستان خوب و صمیمی می‌شوید.

 

8- سلامت مغز با سفر رفتن

سفر ذهن شما را باز می‌کند. افراد جدید را ملاقات می‌کنید. با شرایط جدید سازگار می‌شوید، نسب به مسائل جهانی و فرهنگی آگاهی بیشتری پیدا می‌کنید.

سلامت مغز با سفر رفتن
سلامت مغز با سفر رفتن

از آنجا که تجربه‌ های جدید انعطاف پذیری شناختی شما را افزایش داده و شما را از نظر ذهنی هوشیارتر می‌کند، برای سلامتی مغز شما مناسب است.

 

9- افزایش اعتماد به نفس از فواید مسافرت رفتن

اگر اعتماد به نفس خوبی ندارید و اگر فکر می کنید از پس خیلی از موقعیت ها و مشکلات بر نمی آیید به سفر بروید. یکی از فواید سفر رفتن این است که به شما نشان می دهد چقدر قوی هستید و چقدر توانایی دارید.

افزایش اعتماد به نفس از فواید مسافرت رفتن
افزایش اعتماد به نفس از فواید مسافرت رفتن

این موضوع به ویژه در تنها سفر رفتن نمود بیشتری پیدا می کند و شما را با خودِ واقعی و توانمندی هایتان آشنا می کند. در طول سفر مدام در موقعیت هایی قرار می گیرید که باید تصمیم بگیرید و مشکل یا موانعی را از سر راه بردارید. وقتی خیلی خوب و مسلط موفق به این کار می شوید آن وقت است که اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید و به خودتان بیشتر اعتماد می کنید.

 

10- لذت بردن از هوای آزاد

سفر باعث می شود که از چهاردیواری منزل یا محل کار دور شوید و بیشتر ازهوای تازه و سالم لذت ببرید. اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار دریا بروید، نسبت به روزهای عادی عمیق تر نفس بکشید تا اکسیژن بیشتری وارد بدنتان شود.

لذت بردن از هوای آزاد
لذت بردن از هوای آزاد

همچنین می توانید از آفتاب گرفتن هم استفاده ی زیادی ببرید، اما احتیاط های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید.

 

11- از فواید مسافرت رفتن تغییر دید شما نسبت به زندگی است

وقتی شما وارد کشوری جدید می شوید، با آداب و رسوم جدیدی روبه رو می شوید که می توانید در گذر زمان کاستی های فرهنگ خود را با آن جایگزین کنید. با دیدن دنیای جدید به کم و کاستی هایی که در جامعه شما می باشد بیشتر آشنا می شوید.

تغییر دید شما نسبت به زندگی
تغییر دید شما نسبت به زندگی

در ادمه شما به از بین بردن مرزها و یکی شدن آداب فکر خواهید کرد که خود باعث ایجاد تغییرات گسترده در زندگی شخصی شما می شود.

مسافرت در عید نوروز؛ معرفی 18تا از بهترین شهرها در سفرهای نوروزی
بخوانید ...

 

12- با سفر رفتن شما شجاعت و برخورد با مشکلات را آموزش می بینید

با سفر رفتن انسان با انواع و اقسام شرایط مواجه می شود. وقتی به نقطه ای می رسید که می بینید هیچ چیز آن گونه که شما بهش عادت داشتید نیست، تصمیم می گیرید راهکاری برای عبور از این شرایط پیدا کنید.

با سفر رفتن شما شجاعت و برخورد با مشکلات را آموزش می بینید
با سفر رفتن شما شجاعت و برخورد با مشکلات را آموزش می بینید

این رفته رفته قدرت شما رو در برطرف کردن مشکلات جدید بالا می برد و به شما اعتماد به نفسی می دهد.

 

13- با سفر رفتن متوجه خواهید شد که زندگی، هدیه فوق العاده خداوند به شما است

بیست سال بعد بابت کارهایی که الان می‌توانستید انجام دهید و ندادید خودتان را سرزنش خواهید کرد و افسوس خواهید خورد، فرصت کشف تازه‌ها همین الان است، پس از شتاب‌ خود برای رسیدن به مشغله‌ ها کم کنید و با تجربه‌ی تازه‌ ها نفسی تازه کنید.

با سفر رفتن متوجه خواهید شد که زندگی، هدیه فوق العاده خداوند به شما است
با سفر رفتن متوجه خواهید شد که زندگی، هدیه فوق العاده خداوند به شما است

زندگی نعمتی باارزش است و ما با تجربه‌ ی لذت‌ها و خوشی‌ ها و تحسین تمام لحظات زیبای زندگی و سهیم شدن آنها با دیگران، شناخت عمیق‌ تری از این نعمت پیدا می‌کنیم. حالا که انرژی دارید و می‌ توانید، زندگی کنید، سفر کنید و لذت ببرید.

 

14- سفر رفتن شما را خوش استایل می کند!

درست است که مسافرت معمولا به معنی ساعت‌ ها نشستن در یک وسیله نقلیه تا پایان سفر است، اما به معنی فرصت‏های فراوان برای مجبور کردن خودتان به فعال بودن نیز هست. هنگامی که شما سفر می‌کنید، قصدتان امتحان کردن تجربیات جدید و تماشای تمام دیدنی ها است .هر چه باشد، شما برای رسیدن به آنجا هزینه کرده اید، بنابراین تمایل بیشتری در تلاش برای بیشترین تفریحات را دارید.

سفر رفتن شما را خوش استایل می کند!
سفر رفتن شما را خوش استایل می کند!

بسیار بیشتر از زمانی که در حال برگشت به خانه هستید در خیابان‌ ها قدم می‌زنید. یا اینکه برای دیدن بهترین مناظر اطرافتان، پیاده روی می‌کنید. حتی اگر برنامه شما برای تمام طول روز ماندن در ساحل باشد، قدم زدن روی ماسه ماهیچه‌ های شما را وادار می‌کند که دوبرابر سخت‌ تر کار کنند.

 

15- با سفر رفتن آرزوها و تخیلتات خود را به واقعیت تبدیل می کنید

همگی ما آرزوهایی در سر داریم که شاید در شرایط عادی زندگی روزانه هرگز توان عمل کردن به آنها نداشته باشیم. به عنوان مثال پریدن از روی یک پل مرتفع به داخل رودخانه، رانندگی با سرعت بسیار بالا یا هر آرزوی دیگری که شاید در طول روزمره شدن زندگی عمدتا توان انجام دادن آنها را نخواهیم داشت.

با سفر رفتن آرزوها و تخیلتات خود را به واقعیت تبدیل می کنید
با سفر رفتن آرزوها و تخیلتات خود را به واقعیت تبدیل می کنید

اما وقتی مسافرت می رویم طبق برنامه، هنگام یکی از گردش های روزانه ممکن است این آرزو جامه عمل بپوشد. همان آرزوی دست نیافتنی به واقعیتی بسیار شیرین تبدیل شود.

 

16- افزایش توانایی مدیریت مالی از فواید مسافرت رفتن

در طول سفر شما بودجه محدودی دارید و همین امر باعث می شود تا حواس تان به هزینه هایتان باشد، همین محدودیت ایجاد شده طبق برنامه ریزی باعث می شود به بهترین شکل ممکن توان کنترل خرج و مخارج را داشته باشید. مدیریت مالی بهترین هدیه سفر رفتن به شما است، هنگامی که صبح از هتل خارج می شوید طبق همان برنامه هزینه خواهید کرد و از مخارج غیر ضروری خودداری خواهید کرد.

افزایش توانایی مدیریت مالی از فواید مسافرت رفتن
افزایش توانایی مدیریت مالی از فواید مسافرت رفتن

تحقیقات نشان داده افرادی که تعداد بیشتری سفر را در کارنامه زندگی خود داشته اند میزان سپرده یا پس از انداز بیشتری نسبت به بقیه هستند فقط به دلیل درس خوبی که آنها از سفر قبلی آموخته اند.

 

 17- خود شناسی یکی از ماندگارترین فواید مسافرت رفتن برای شما است

یکی از عمیق ترین و ماندگارترین فواید سفر رفتن کمک به خودشناسی است. در سفر مدام با موقعیت های جدیدی مواجه می شوید که معمولا در زندگی روزمره با آن ها روبرو نبوده اید. سفر به شما نشان می دهد که تا چه حد صبورید، تا چه حد قوی هستید و در موقعیت های جدید چه واکنش هایی خواهید داشت.

خود شناسی یکی از ماندگارترین فواید مسافرت رفتن
خود شناسی یکی از ماندگارترین فواید مسافرت رفتن

بنابراین شما را برای این موقعیت ها آماده می کند و اگر بعدا در زندگی با آن ها روبرو شدید خوب می دانید که چه باید بکنید. کسب تجربیاتی که در سفر خواهید داشت شما را برای زندگی آماده تر می کند و به شما کمک می کند لذت بیشتری از زندگی ببرید.

جاهای دیدنی جنوب ایران؛ سفری شگفت انگیز میان مردمان خونگرم
بخوانید ...

 

18- خلق خاطراتی شیرین و لذت بخش

یکی دیگر از فواید سفر رفتن این است که روابط دوستی و خانوادگی شما را تقویت می کند. اگر همراه با اعضای خانواده و دوستان به سفر بروید خاطراتی شیرین و به یادماندنی در کنار هم خلق خواهید کرد که تا سال ها یادآوری آن ها حسی لذت بخش و خوب به شما می دهد.

خلق خاطراتی شیرین و لذت بخش
خلق خاطراتی شیرین و لذت بخش

مرور خاطرات و عکس های یادگاری که از سفر گرفته اید به شما یادآوری می کند که چقدر دوستان و اعضای خانواده تان را دوست دارید و آن ها هم شما را دوست دارند.

 

19- از فواید مسافرت رفتن؛ زندگی کردن در زمان حال است

سفر به نوعی مثل عاشق شدن است. بجای اینکه با شخصی مانوس بشوید، با مکانی مانوس می شوید. آن لحظات لذت بخشی که خورشید به صورت تان می تابد و خودتان را در مکان بیگانه ای می یابید، یا رسیدن به قطار در بین شلوغی تاکسی ها و دست فروشان لحظاتی هستند که تا ابد با شما خواهند ماند، و بعدا بخاطر می آورید و بارها و بارها با آن زندگی می کنید.

 

20- کشف نقاط ناشناخته با سفر رفتن

در سفر گاهی اقات به نقاط ناشناخته ای بر می خورید که کمتر انسانی از آن دیدن کرده است و این بسیار هیجان انگیز است.

کشف نقاط ناشناخته با سفر رفتن
کشف نقاط ناشناخته با سفر رفتن

مثلا ممکن است در مسیر سفر خود به نقطه ای بکر بربخورید که در شکاف صخره ای قرار دارد و آب باران و رودخانه در آن جمع شده و یک استخر طبیعی بکر که شما را به آب تنی فرا می خواند بر بخورید. مارتین بوبر گفته در همه سفرها مقصد‌های ناشناخته‌ای وجود دارند که مسافران از آن‌ ها بی‌خبر هستند.

 

21- تمرین ساده زیستی از فواید دیگر مسافرت رفتن است

گاهی اوقات در طول سفر ممکن است چادر بزنید، یا حتی در محیط باز کنار آتشی که خود برپا کرده اید بخوابید، یا از غذایی که با گیاهان جنگل یا ماهی که از رودخانه صید کرده اید بخورید.

تمرین ساده زیستی از فواید مسافرت رفتن
تمرین ساده زیستی از فواید مسافرت رفتن

که تصور این وضعیت در زمان شهرنشینی بسیار بعید به نظر می رسد ولی در طول سفر بسیار لذت بخش خواهد بود و به شما یاد می دهد که طور دیگری هم می توان زندگی کرد.

 

22- احساس خوشحالی از دیگر فواید مسافرت رفتن

سفر یک راه عالی برای غرق شدن در چیزی جدید و هیجان‌انگیز است و لذت‌ های زیادی به شما می‌دهد. اگر به مکان‌ هایی بروید که همیشه دوست داشتید از آن‌ ها بازدید کنید، زمانی را برای کشف چیزهایی که این اماکن به شما ارائه می‌دهند اختصاص بدهید و مجموعه‌ای از خاطرات را برای آینده‌ خود ذخیره کنید.

احساس خوشحالی از دیگر فواید مسافرت رفتن
احساس خوشحالی از دیگر فواید مسافرت رفتن

با این کار هورمون‌ های شادی (دوپامین و سروتونین) همواره در بدن‌ شما جاری خواهند بود! و در واقع تحقیقات زیادی شادی و خوشبختی را مرتبط با سفر رفتن می‌دانند.

 

23- ایجاد همدلی و احساس یگانگی عمیق تر در شما

این مورد واقعا یکی از جنبه های شگفت‌ انگیز سفر است: در طول راه، شما با آدم‌ های زیادی روبرو خواهید شد. در نهایت، ممکن است دوستان و آشنایان جدیدی را پیدا کنید، یا دست کم بعد از بازگشت از سفر پر از خاطرات تازه از آدم‌ هایی تازه خواهید بود.

ایجاد همدلی و احساس یگانگی عمیق تر
ایجاد همدلی و احساس یگانگی عمیق تر

به همین دلیل است که مسافرت، مخصوصا به مکان‌ هایی که به لحاظ جغرافیایی یا فرهنگی دور از شما است، می‌تواند تاثیر زیادی بر توانایی شما برای همدلی داشته باشد.

 

24- باهم بودن در طول سفر از زیباترین فواید مسافرت رفتن است

یکی از زیبایی ها و فواید سفر نزدیک کردن آدم ها به یکدیگر است. اگر با افرادی که عاشق آنها هستید و علایق یکسانی دارید سفر کنید، زمان بیشتری را در کنار هم خواهید بود. همچنین می‌توانید کارهایی که در طول سفر دوست دارید را با یکدیگر انجام دهید.

باهم بودن در طول سفر
باهم بودن در طول سفر

مثل بالا رفتن از کوه‌ ها، استراحت در ساحل و…. حتی بسیاری از افراد در طول سفر رفتن، عاشق می‌شوند و عشق زندگی خود را در سفر پیدا می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *