Loading...

وبلاگ

زیباترین روستاهای شمال ایران کدامند

زیباترین روستاهای شمال ایران کدامند؟

بهترین روستاهای شمال ایران که حتی به خواب هم ندیده اید

هر ایرانی حداقل برای یکبار هم که شده به شمال ایران سفر کرده؛ شمال مقصدیست که از تلفیق سه استان شمالی مازندران، گیلان و گلستان تشکیل شده و مقصد پرطرفداری برای مسافران در تمام طول سال علی‌الخصوص تعطیلات می‌باشد. شمال علاوه بر شهرها و جاذبه های شناخته شده خود مناطق بکر فراوانی دارد که به علت نام آشنا نبودن آن ها کمتر دیده شده اند. در این مقاله از اجاره ویلا قصد داریم زیباترین روستاهای شمال ایران را معرفی کنیم که با سفر به این مناطق و بازدید از جاذبه های بکر آن ها تجربه ای متفاوت از سفر به شمال را به تجربیات خود اضافه کنید. با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

 

روستای کله سر از زیباترین روستاهای شمال ایران

اگر به ناحیه غربی شهرستان نمین بروید، پس از گذشتن از روستاهای میانی سولا، آرپا تپه و ننه کران به کله سر می‌رسید. روستایی با جنگل ها و طبیعتی بکر که مردمانی مهربان دارد. این روستا تا جاده اصلی رشت آستارا کمتر از ۳ کیلومتر فاصله دارد. بنابراین حتی با ۴۰ دقیقه پیاده روی به جاده اصلی می‌رسید. یکی از شرایط خوب این روستا، نزدیکی به شهر اسالم است. برای خرید در فروشگاه، درون جنگل های گیلان ۸ دقیقه رانندگی کنید تا به اسالم برسید.

روستای کله سر از زیباترین روستاهای شمال ایران
روستای کله سر از زیباترین روستاهای شمال ایران

اگر چه اسالم شهری کوچک است اما این شهر نیز آب و هوایی عالی و موقعیتی خوب برای زندگی دارد. جاده اسالم به خلخال نیز از زیباترین جاده های ایران است که منتظر ثبت یونسکوست. روستاییان اینجا مشاغل تولیدی بسیاری مانند، پرورش بلدرچین، قارچ و انواع کشاورزی را دارند که به رونق این روستا کمک نموده است.

در طبیعت و حیات وحش جنگل های این ناحیه می‌توان حیواناتی نظیر خرس قهوه ای، خوک و گراز وحشی، خرگوش، گرگ، عقاب طلایی و انواع پرندگان نادر را یافت. خوشبختانه جاده این روستا آسفالت است و دسترسی بسیار راحتی دارد. این منطقه را می‌توان از بهترین مناطق شمال برای مسافرت دانست.

 

روستای جواهر ده یکی دیگر از زیباترین روستاهای شمال ایران

یکی از قشنگترین روستاهای شمال، جواهرده در شهر رامسر می‌باشد که مانند نگینی سبز در منطقه چشم نوازی می‌کند. برای رسیدن به بهشت ییلاقات ایران باید 27 کیلومتر به سمت جنوب غرب رامسر حرکت کنید تا به جنگل های زیبای سرسخت برسید و در میان آن از طبیعت بی نظیر جواهرده لذت ببرید. جواهرده روستاییست با کوه‌های سربه فلک کشیده، جنگل های مه آلود، طبیعتی بی نظیر، آب و هوایی فوق العاده و با مردمان مهمان نواز و هنرمند به طوریکه در جای جای این منطقه می‌توانید افرادی را ببینید که صنایع دستی خود و مرباها و ترشی های رنگارنگ دست ساز خود را برای فروش به مسافرین عرضه می‌کنند.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه؛ زیباترین مکان های دیدنی کرمانشاه
بخوانید ...
روستای جواهر ده
روستای جواهر ده

علاوه بر جاذبه های بی نظیر جواهرده در مسیر این روستا دیدنی های دلفریبی مانند آبشارهای فصلی و دائمی نظیر آبشار صفارود، سلیمان، برشی و کوه کنین دیدن کنید که هرکدام برای شما منظره ای ناب را در مقابل دیدگانتان فراهم می‌کند و در کنار این آبشارها آلاچیق هایی برای استرحت مسافران تعبیه شده است که می‌توانید ساعاتی را در آن ها بگذرانید، دریاچه قو منطقه ای دلفریب در مسیر جواهرده است که با توسعه برکه کوچک آن به یک دریاچه مصنوعی با هدف جذب گردشگر به خوبی توانسته منطقه ای جذاب برای گردشگران باشد.

در اطراف دریاچه آلاچیق هایی ساخته شده است که می‌توانید برای استراحت و صرف وعده غذایی در آن ها اتراق کنید و یا از قایق های پدالی دریاچه برای سپری کردن اوقاتی خوش استفاده کنید. آب و هوا در منطقه ییلاقی جواهرده سرد و مه آلود است به طوریکه در روزهای ابری در این منطقه شما خود را در آغوش ابرها خواهید دید. در فصل تابستان مردم رامسر و مسافران آن از گرمای هوای رامسر دوری می‌کنند و به جواهرده پناه می‌آورند.

 

روستای فیلبند؛ تصویری از بهشت مازندران

فیلبند یکی از جاهای دیدنی شمال ایران می‌باشد. اگر در این روزهای جان بخش بهار، خود را به روستای زیبای فیلبند برسانید، ابرها را زیر پای خود خواهید یافت؛ با تصویری اغواگرانه از طبیعت افسونگر مازندران که از تماشای آن، حیرت خواهید کرد. از پایتخت تا روستای فیلبند، 186‌کیلومتر راه در پیش خواهید داشت که حدود سه ساعت و نیم، به طول می‌انجامد. برای این منظور، از شمال شرق تهران وارد جاده هراز شوید. بعد از رودهن و آبعلی و گزنک، رود هراز را در کنار جاده خواهید دید. تقریبا 50کیلومتر بعد از گزنک و 25کیلومتر مانده به آمل، یک خروجی در سمت راست جاده خواهید دید که به سنگچال می‌رسد.

روستای فیلبند؛ تصویری از بهشت مازندران
روستای فیلبند؛ تصویری از بهشت مازندران

پس از آنکه وارد این فرعی آسفالته شدید، در همان ابتدای راه از روی پل رودخانه هراز خواهید گذشت. مسیر مستقیم را ادامه دهید تا بعد از حدود 18کیلومتر به روستای سنگچال برسید. از سنگچال به بعد، جاده کاملا سربالایی می‌شود و پیچ و قوس‌های بیشتری هم خواهد داشت. حدود 8 کیلومتر بعد از سنگچال، آخرین روستا یعنی فیلبند، انتظار شما را می‌کشد.

فرصت سفر به این روستای زیبا را در فصل بهار از دست ندهید که برای فیلبند نشینان فصل عجیبی است، چرا که ممکن است در یک روز بهاری، همه پدیده‌های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را تجربه کنید که این خود، بر جذابیت این گشت و گذار خواهد افزود. بگذارید از مهم ترین جاذبه های روستای فیلبند نیز بگوییم که خیلی‌ها فقط برای تماشای آن، راهی فیلبند می ‌شوند؛ وقتی جاده‌ای را که انتهایش به فیلبند می‌‌رسد، بالا می‌‌روید، از میان ابرها خواهید گذشت‌!

جاذبه های دیدنی کردستان در روزهای داغ تابستان
بخوانید ...

 

توسکستان از زیباترین روستاهای شمال ایران

توسکستان نام روستایی در ۱۸ کیلومتری جنوب شرق گرگان است که جاده‌ای از این روستا به سمت جنوب و شاهرود می‌‌رود. این جاده تا دشت سرعلی‌آباد منطقه‌ای توریستی و بکر است. در ۹ کیلومتری روستای توسکستان یک آبشار وجود دارد که البته باید حدود ۲۰۰ متر پیاده‌روی کنید.

توسکستان از زیباترین روستاهای شمال ایران
توسکستان از زیباترین روستاهای شمال ایران

بهترین زمان برای سفر به توسکستان اوایل پاییز است. چون جنگل ساسر قرمز و زرد آن در هیچ زمان دیگری از سال دیده نمی‌شود.

 

مازیچال مازندران، ییلاقی برای طبیعت گردی در شمال ایران

یکی دیگر از زیباترین روستاهای شمال که به آن ها اشاره می‌کنیم مازیچال است. یکی از مسحورکننده ترین ارتفاعات شهر مازندران، روستای مازیچال است که در منطقه‌ای ییلاقی در اطراف روستاهای ییلاقی دراسرا قرار دارد. برای دسترسی به این روستا می‌توان از طریق جادۀ معروف کلاردشت به این بهشت زمینی رسید. البته باید اشاره کنیم که مسیر دسترسی به مازیچال، کمی نسبت به دیگر راه های دسترسی شمال کشور سخت تر و پر پیچ و خم تر است که در عوض کاملاً ارزش آن را دارد.

مازیچال مازندران، ییلاقی برای طبیعت گردی در شمال ایران
مازیچال مازندران، ییلاقی برای طبیعت گردی در شمال ایران

چیزی که در روستای مازیچال تجربه می‌کنید یکی از نادرترین اتفاق‌های زندگیتان محسوب می‌شود. دلیل این امر دور بودن شما از دنیای مدرن و استرس‌های آن است. در ۱۸ کیلومتری کلاردشت و در قسمت‌های پایین مازیچال، پوشش به صورت جنگلی است اما با رفتن به ارتفاعات این پوشش به تدریج به کوهستانی تغییر می‌یابد. البته دامدارانی که در فصل بهار و تابستان برای چرای گوسفند از مسیر این روستا می‌گذرند، باعث شلوغ شدن جاده در بعضی مواقع می‌شود.

 

ماسوله زیباترین روستای پلکانی شمال ایران

روستای تاریخی و توریستی ماسوله یکی از زیباترین روستاهای ایران است که هوای مه‌آلود، تابستان‌های خنک و زمستان‌های برفی‌اش می‌توانند خاطرات بسیار دل‌انگیزی را برای هر کسی ثبت کنند. اگر از دوستدارن عکاسی هستید معماری این روستا بهترین سوژه برای عکاسی است.

ماسوله زیباترین روستای پلکانی شمال ایران
ماسوله زیباترین روستای پلکانی شمال ایران

خانه‌های ماسوله نزدیک به یکدیگر ساخته شده‌اند و سقف هر خانه، حیاط خانه بالایی است. سقف‌ها و حیاط‌های این روستا به عنوان پیاده‌رو هم استفاده می‌شوند. هیچ ماشین و موتور سیکلتی اجازه تردد در ماسوله را ندارد که همین عامل موجب پاکیزگی هوای این روستا که یکی از دیدنی ترین روستاهای ایران به شمار می‌رود شده است. جالب است بدانید تفاوت ارتفاع میان پایین‌ترین و بالاترین نقطه ماسوله 120 متر است. علاوه بر معماری خارق‌العاده، این روستا با جنگل‌ها و کوه‌های بسیار سرسبزی محاصره شده که مناظر خاصی را برای بازدید کنندگان رقم می‌زند.

مسافرت در عید نوروز؛ معرفی 18تا از بهترین شهرها در سفرهای نوروزی
بخوانید ...

 

آلاشت، از زیباترین روستاهای شمال ایران

یکی از روستاهای زیبای مازندران، آلاشت است که کمتر کسی نام آن را شنیده‌. اما بر خلاف آمار کم مسافرت، این شهر زیبا، هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ طبیعی کاملاً ستودنی است. آلاشت دشتی سبز و مرتفع دارد که شما را در ارتفاعات بلند، مهمان ابر و باد و مه می‌کند. در آلاشت، ییلاقات کوچک و بزرگی قرار دارند که ابرهای سیال هر روز در آن جاری‌اند و حتی در هنگام راه رفتن می‌توانید آن ها را لمس کنید.

آلاشت، از زیباترین روستاهای شمال ایران
آلاشت، از زیباترین روستاهای شمال ایران

آلاشت در توابع سوادکوه قرار دارد که قدمتی ۳۰۰ ساله دارد و در بیشتر ساعت‌های روز و ماه‌های سال، گذرگاه ابرهای پراکنده و مرطوب است. با گذر از جاده های آلاشت، به یک دوراهی می‌رسید که یکی از آن ها به سمت امامزاده ی آلاشت می‌رود و دیگری به روستاهای هلی چال و سواد رودبار. روستای سواد رودبار که در زبان محلی به آن ساتروآر می‌گویند، از پایین محله و بالا محله تشکیل شده‌ که شغل اصلی ساکنان آن، دامپروری است.

 

بِرِنت؛ دیار سبزِ چشمه های کهن

بعد از عبور از شهر خوش آب و هوای فیروزکوه، راه سواد کوه را در پیش می‌گیریم. حدود 5 کیلومتری سوادکوه، در قسمت راست جاده، تابلوی کوچکی نصب شده است که با یک علامت فلش، شما را به دهکده «بِرِنِت» فرا می‌خواند.

بِرِنت؛ دیار سبزِ چشمه های کهن
بِرِنت؛ دیار سبزِ چشمه های کهن

ابتدا باید جاده‌ای باریک، اما خوش منظره را در پیش بگیریم که در حاشیه رودخانه با درختان برافراشته، ما را به دوراهی این روستا می‌رساند؛ یک ییلاق رؤیایی که در بالای ابرها و ارتفاعات سوادکوه رخ نشان می‌دهد. از اینجا به بعد، راه کمی دشوار می‌شود؛ خاکی و پر پیچ و خم و اندکی صعب‌العبور، اما با چشم‌اندازی بسیار زیبا و خیره‌کننده. این جاده خاکی با 8 کیلومتر مسافت، مثل یک مار خوش خط و خال، از کنار رودخانه‌ای پر خروش، ما را به بالاترین نقطه کوه می‌رساند. فکر ماهیگیری در این رودخانه و نوشیدن از آب خنک چشمه‌ای که بر فراز کوه قرار دارد، همان ابتدا همه را وسوسه می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *